1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan Kızılaslan'dan 24 Temmuz Basın Bayramı mesajı
Başkan Kızılaslan'dan 24 Temmuz Basın Bayramı mesajı

Başkan Kızılaslan'dan 24 Temmuz Basın Bayramı mesajı

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Orhan Kızılaslan, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

A+A-

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Orhan Kızılaslan, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Kızılaslan, basının sorunlarına ilişkin yayımladığı mesajda, 1952 yılından bu yana yürürlükte olan Basın Yasası’nın yetersiz kaldığını, gazetecilik mesleğinde terfi, ücretlendirme, izin, sözleşmenin feshi ve kıdem tazminatı sorunlarını dile getirdi.

Basından sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz 1908 tarihi görevimiz için büyük bir dönüm noktası olmuştur. Bu tarihten itibaren gazeteler sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış ev gelinen süreçte basın, hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olmuştur. Kamuoyunun haber alma özgürlüğünü kullanabilmesi için olmazsa olmaz olan basın sektörünün önemi her geçen gün artsa da yaşanan maddi sıkıntılar başta olmak üzere sektörel problemler, sektör temsilcilerini yaralamaktadır.

Basın çalışanlarının haklarının iyileştirilmesi adına hiçbir işlevi kalmayan turkuaz renkli  ‘sarı basın kartı’nın, yeniden basın mensuplarını haklarına kavuşturması ve sarı renge dönüştürülmesi gerekmektedir. Sürekli basın kartı sahibi emektar gazetecilerin, yeşil pasaport sahibi olması artık bir haktır.

Basın hürriyeti içinde görevlerini yerine getiren yerel basının parçaları olarak Basın İlan Kurumu’na bağlı gazetelerimizde kurumun uyguladığı esas ve kuralları titizlikle yerine getirirken, karşılığında beklentilerimizin çok altında bir ilan bedeli ile karşılaşıyoruz. Yerel basının bel kemiği olan ve ayakta durmasını sağlayan ilan bedellerinde iyileştirme yapılması, Covid-19 salgınının olduğu bu günlerde salgından en çok etkiyi alan sektörümüze cansuyu olacaktır. Böylesine önemli bir görevi yerine getirmek için özveri ile çalışan, salgın günlerinde canını tehlikeye atarak mesleğini icra eden basın mensuplarının iyileştirme talebi çözümsüz kalmamalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT