1. HABERLER

  2. CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

  3. Başbakan'dan şok açıklamalarda bulundu
Başbakan'dan şok açıklamalarda bulundu

Başbakan'dan şok açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ülke TV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

A+A-

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ÜLKE TV'de İskele Sancak programında Mehmet Acet'in sorularını yanıtladı. 

Açıklamalarında 22 Temmuz'daki operasyon üzerinden cemaate net mesaj gönderdi:

"Bunlar zincirin ilk halkaları, devamı geliyor gelecek de."

Erdoğan, Adliye Sarayı'da gözaltındaki zanlılarla fotoğraf çektiren Hakan Şükür ve diğer milletvekillerine de tepki gösterdi.

Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşlarını paylaşıyoruz... 

3 DÖNEM KURALINI ELE ALDI

10 Ağustos seçimleri 2015 genel seçimlerinin bir işaret fişeğidir. 3 dönem kuralı milletimiz tarafından kabul görmüştür. Partimin 2015 seçimlerinde bugünkünden daha güçlü çıkmasını isterim.

CEMAAT OPERASYONU HAKKINDA ŞOK AÇIKLAMALAR

Erdoğan, 22 Temmuz operasyonuyla ilgili "Bu zincirin ilk halkası, devamı geliyor gelecek de " yorumunda bulundu. Gözaltına alınan polislerle ilgili, "Şuanda bu polislerle ilgisi olmayan paralel yapının ne kadar iç içe olduklarını göstermiştir" dedi. 

HAKAN ŞÜKÜR'E TEPKİSİNİ ORTAYA KOYDU

Bazılarının içeriye girerek bunlarla resim çekilmeleri suçtur. Hiçbir organ, makam merci veya kişi mahkemelere, hakimlere soru soramaz ve de herhangi bir beyanda bulunarak baskı yapamaz. Şuan da bunlar yapılıyor mu evet yapılıyor. Ve şuanda bir hukuku ihlal vardır mahkeme yetkililerinin bunların hakkında işlem yapmaları gerekiyor. Burası yol geçen hanı değil adalet sarayı. Böyle bir baskının yapılması çok çok çirkin.

BAŞBAKAN OY ORANINI AÇIKLADI

Yapılan bütün kamuoyu araştırmalarında şu anda durum, yüzde 54 ile yüzde 58 arasında bir tablo ortaya çıkıyor. Kaymaların da olduğunu görmek bizi ayrıca mutlu ediyor. CHP'den, MHP'den ne kadar kayma var bize doğru. Bunlar olumlu. Birinci derece MHP'ye gönül veren kardeşlerimizden bizi destekleyenler var aynı şekilde CHP'ye gönül verenlerden bizi destekleyenler var. Aynı şekilde HDP'ye gönül verenlerden bizi destekleyenler var. Bir de parlamento dışı siyasi partilerden ciddi bir desteğin olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı da ben tüm Türkiye'yi kucaklayacak bir cumhurbaşkanı seçiminde bu objektif bakışı sergileyen vatandaşlarıma özellikle ramazanın bu son akşamında kalbi şükranlarımı ifade ediyorum.

CEMAATE NET MESAJ

Cemaate gönül vermiş insanlar arasında saf ve temiz kişiler var. Tabanı tenzih ediyorum ama tavandakiler bunun bedelini ödemek zorunda. Ulusal güvenliğimizi tehdit edecek tüm unsurlara karşı mücadelemiz devam edecektir. Dünyada, gelişmiş ülkelerin başkanlık yada yarı başkanlıkla yönetildiğini görürsünüz. ABD, Rusya, Çin. Çok seri kararlar alabilmek için böyle bir sistemin gerekliliği ortada. Bürokratik oligarşiyi kıramazsanız, yönetme konusunda sıkıntıya düşersiniz. Basit engellerle önümüz kesiliyor. Yargıda da yürütmede de böyle. Bakanlar kurulu arkadaşlarımız kendi altlarına söz geçiremiyorlar.

DANIŞTAY’A ÇIKIŞ

Adı Danıştay, şura-i devlettir. Bir yerde devlete yardım Kuruluşudur. Danıştay şu anda ön kesiyor. Bu idare mahkemelerinde de böyle. Devletin yatırımlarının önünü kesiyor. Mesela Başbakanlık binası. Durdurma kararı veriyor. Şu anda mevcut binada yabancı devlet adamları geldiğinde caddede tören yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti gibi bir ülkede caddede karşılıyoruz yabancı konuklarımızı. Güzel bir proje hazırladık. Sağdan, soldan uydurma itirazlarla durdurma geliyor. Açıkça söyledim, buranın durdurulması gibi bir şey olmaz. Açılışı yaparken de bu kararı alanları çağırırız törene.

BAZI ARKADAŞLARIMIN AÇIKLAMALARI BENİ ÜZÜYOR

Bazı arkadaşlarımızın açıklamaları bizi üzüyor. Bazı köşe yazarları bize akıl vermeye çalışıyor. O aklı kendinize saklayın kardeşim.

Erdoğan bundan önceki Cumhurbaşkanı gibi çalışacak… Nereden biliyorsun. Ben bundan önceki Başbakan gibi mi çalıştım. Biz ben’i yok ettik. Bizi koyduk. Arka, arkaya seçim kazanıyoruz. Bu ülkeyi batıranlar bize akıl verenler. Bilmem kimin proğramını yürütüyormuşuz. Ne alaka. Bu işe yarasaydı 3.5 senede bırakıp kaçmazlardı. Bazıları bunu kabullenemiyor. Allah nasip ederse nasıl bir Cumhurbaşkanı örneklemesi yaptığımızı göreceksiniz.

ABDULLAH GÜL KARDEŞİMİ TENZİH EDERİM

Abdullah Gül kardeşimi tenzih ederim. Çankaya’ya vitrin süsü seçmiyoruz. Biz Türkiye’yi uçurmamız lazım. 2023 hedefini koyduk. Bizim derdimiz Türkiye’nin gücüne güç katacağız. Yasalar çerçevesinde ülkemizi yönettim. Eğer seçilirsem, anayasa çerçevesinde nasıl tanımlanıyorsa, Cumhurbaşkanına verilen yetkiler çerçevesinde yetkilerimi kullanırım. Bu yetkiler yerine geldiğinde Cumhurbaşkanı görevini yerine getirmiş olur.

GÜÇLÜ BAŞBAKAN GÜÇLÜ GENEL BAŞKAN

Bizim ilk etapta 2015 seçimine güçlü girmemiz lazım. Dolayısıyla güçlü bir Başbakan ve Genel başkan lazım. Ayrı, ayrı düşünülemez. Burada bazıları kendilerine göre senaryo hazırlanıyor. Parti içinde de bu senaryolara alet olanlar var. Burada dürüst hareket edecek olanlar, bizimle değil de medya ile paylaşırlarsa dürüst davranmamış olurlar.

MİLLETVEKİLİNİN KONUŞMAYA HAKKI YOK

Milletvekili olarak konuşursan senin böyle bir hakkın yok. Parti disiplini var. 10 aylık sürede her şeyimizi, enerjimizi bir vücut halinde 2015 seçimine vermesi lazım. Başbakan kim olacak bu konuşulmaz. Bunu konuşan arkadaşlarımın kendilerini test etmesi lazım. Bu dışarıda konuşulmaz. Üç dönem meselesinde milletimiz rıza göstermiştir. Partimin içinde de hepsine sorduk, büyük kongre delegelerimizin yüzde 90 üzerinde üç dönem kalmalıdır çıktı. Başbakan 3 dönemden de olabilir 2 yada bir dönem olanlardan olabilir.”

MERKEZ BANKASI'NA TEPKİ

Merkez Bankası ile hükümet arasında bir sorun var. Faizler hala çok yüksek.

ERDOĞAN'IN 12 YILI

Bizi en çok üzen şey partimize açılan kapatma davasıydı.

GAZZE'YE OPERASYON

İsrail'de anlaşmamız kolay bir şey değil. Mısır'ın samimi olduğuna inanmıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT