1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Barolardan Barzani referandumuna tepki
Barolardan Barzani referandumuna tepki

Barolardan Barzani referandumuna tepki

Türkiye Barolar Birliği Genel Başkanı Metin Feyzioğlu, Irak'ın kuzeyinde yapılması planlanan referanduma ilişkin açıklama yaptı

A+A-

TBB Başkan Feyzioğlu, Irak'ın kuzeyinde yapılması planlanan referanduma tepki gösterdi. Feyzioğlu yaptığı açıklamada referandum kararının hukuksuz olduğunu ve Irak Anayasasına aykırı olduğunu belirtti. Irak'ın toprak bütünlüğünün devlet politikası olduğunu belirten Feyzioğlu'nun açıklaması şu şekilde:

“Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de yapacağını ilan ettiği referandum uluslararası hukuka ve Irak Anayasası'na aykırıdır. Hiçbir hukuki dayanağı yoktur.

Komşumuz Irak'ın toprak bütünlüğünü parçalamayı hedefleyen ve etnik kökene dayandırılmak istenen yeni yapının, başta Kerkük'te olmak üzere, içinden çıkılmaz etnik ve mezhepsel çatışmalara sebebiyet vereceği açıktır.

Devletimizin, hükümetlere göre değişmeyen temel politikasının, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması olduğunun altını çiziyoruz.

Bu çerçevede, referandumun yapılmasının, bölgemizde istikrarı daha da bozacağına, yeni ve büyük uyuşmazlıklara, hatta silahlı çatışmalara zemin hazırlayacağına dair düşünce ve kaygılarımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Aklı selimin galip gelmesini diliyoruz."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT