1. YAZARLAR

  2. İsmail Sayan

  3. Bakış, görüş, anlayış
İsmail Sayan

İsmail Sayan

E. Kdm. Binbaşı
Yazarın Tüm Yazıları >

Bakış, görüş, anlayış

A+A-

Allahın göz verdiği her insan bakar, görür, kulak verdiği her insan işitir, duyar, beyni akli olan her insan akleder, idrak eder, muhakeme eder, değerlendirir. Kalbi, gönlü, yüreği olan insan hisseder, duyar, duygulanır, anlayış, empati besler bir dünya barındırır.

Duyu organlarımızla görmek, duymak, koklamak, tatmak, dokunmak hissetmek işlemlerini yaparız. Amacım biyoloji dersi vermek değil bir kapı açmak.

Duyu organlarımızla benim tahayyül ettiğim 4 çeşit bakış görüş, anlayış, tekâmül vardır.

Yani her insan insanlara, olaylara, tabiata, canlılara, evrene, dünyaya aynı nazarla bakamaz, aynı şeyleri göremez. Seviyesine ferasetine bilincine göre değişik bakan değişik farklı gören vardır. Çıraklıktan, ustalığa doğru bakışlar şöyledir.

1- Hayvani Bakış,

2-Kapitalist, Materyalist Bakış

3-İnsani Bakış

4-Derin Bakış, Ulvi Bakış, Ariflerin, Erenlerin Bakışı.

Şimdi bu bakış, anlayış çeşitlerini irdeleyelim.

1 - HAYVANİ BAKIŞ;

Bu bakış, gözü var görmez, kulağı var duymaz, kalbi var hissetmez olarak tarif edilen, 3 maymunu oynayan, robotlaşmış, kimseye, selam vermeyen, sıcaklık, sevgi duymayan, ilgi duymayan, ruhu olmayan sadece bedenler vücutlar gibi yaşayanlardır.

Ne kokarlar ne bulaşırlar. Hiç bir iyi işe bulaşmazlar.

Allah bu grup insanı, ARAF-179 ayette, hayvanlar gibidir,hayvandan daha aşağıdadırlar dır buyurmaktadır.

Maalesef çoğu insanımız son değişmelerden, dönüşmelerden, evirilme, çevrilmelerden sonra bu gruptaki insan özelliklerine sahip olmakta yalnızlaşmada, birbirine yabancılaşmaktadır. Ben elimden geldiği kadar toplantı, konferans, cumalar gibi insan topluluklarına katılıyorum. Maalesef kimse kimseye selam vermiyor, sıcaklık, tebessüm göstermiyor, tanışma kaynaşma isteği yok, robot gibi gelip gidiyorlar.

Yazık bu gidişat nereye farkındalık ilgi yok.

2-KAPİTALİST BAKIŞ;

Bu grup insanlar kapitalist, materyalist emperyalist zihniyeti ile bakar insanlara olaylara, dünyaya menfaat, çıkar gözlüğüyle bakarlar insanı madde obje, materyal, alet gibi gören acımasız vicdansız bakıştır. İnsan değeri parası, malı mülkü, makamı, rütbesi, nüfuzu, yetkisi oranında değerlidir. İnsana değil kartvizitine, etiketine bakan görüştür. Bu insanlar cin gibidir, gözleri fıldır fıldır, kulakları açık, kalpleri kapalıdır. İnsanların ruhuyla gönlüyle, özüyle ilgilenmezler. Sadece menfaati olanların hoşlanacağı şeylerle ilgilenirler. İnsan makinedir, işine yaradığın kazandırdığın oranda kıymetin vardır. Günümüzde milli ve manevi değerlerden, erdemlerden, manadan kültürden, özden gönülden uzaklaşarak koparak, batının, küresel kapitalist, sömürgeci, maddeci sistemi ve algısına, tuzağına aldanan insanımız insanlıktan, anlayış, empati, farkındalık, birlik beraberlik, dayanışma kültürünü terk ediyor tanınamaz tipler oluşuyor.

Yeni yeni anlayış ve değer yargıları oluşuyor. Fıtratımıza dokumuza ters olsa da, uymasa da mecburiyetten isyan ederek kabulleniyorsun. Zorla güzellik olmaz. Kimseyi selam vermeye, izzet ikram, ziyaret, ziyafete zorlayamazsın, kimseye bize buyurun diye zorlayamaz zorla beni sev, say diyemezsin.

İnşallah yenilmeyiz mağlup olmayız, kaybetmeyiz. Bu konu ülkemizin en önemli beka istikbal meselesidir. Seferberlik ilan etmek lazım. Zira evlat bile babayı anayı reddetmeye terk etmeye, tanımamaya başladı. Aileler parçalanıyor.

DEVAMI YARIN...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT