1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Soylu konuştu: İstanbul ve Ankara’ya kayyum atanması…
Bakan Soylu konuştu: İstanbul ve Ankara’ya kayyum atanması…

Bakan Soylu konuştu: İstanbul ve Ankara’ya kayyum atanması…

CNN Türk'te Hakan Çelik'in konuğu olan Bakan Soylu belediyelere atanan kayyumlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanacağı yönündeki iddialarla ilgili bugün açıklama yapacağını söylemişti. CNN Türk'te Hakan Çelik'in konuğu olan Bakan Soylu belediyelere atanan kayyumlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Süleyman Soylu, İstanbul ve Ankara’ya kayyum atanmasının söz konusu olmadığını belirtti.

İstanbul ve Ankara’ya kayyum tartışmalarıyla “yaygara” koparıldığını öne süren Bakan Soylu, “Sulandırılmaya çalışılan bir durumdur” dedi.  

 “İstanbul haziran ayında karar verdi. Bu belediye başkanı seçilme kararıdır” diyen Bakan Soylu, şunları söyledi:

“Bu karar hem demokratik hem de hukuki bir karardır. Belediye ülke yönetmek için seçilmez. Bir belediye büyük büyük laflar söylemek için seçilmez. Belediyeler önemli işlerdir. Büyük Türkiye politikaları hedefleriniz olabilir hevesli olabilirsiniz, bunlar oabilir. Ama önce işinizi yapacaksınız.

Biz burada, bu belediyelerin yani Diyarbakır, Mardin ve Van bunların alınmasının törerle irtibatlarından dolayı olduğu, bunların niçin aldındığını ifade ettim.”

BENİM SELAMIM YOK

Ekrem İmamoğlu’nun “16 milyonun selamını getirdim 16 milyonun gücü arkanızda” sözlerini hatırlatan Bakan Soylu “Ben de İstanbul seçmeniyim burada doğdum. Benim selamımım yok. En azından kendimle sorumluyum. Hanıma da sordum sabah onun da selamı yok. Bu konular belediye başkanının yapması gerekenin üstünde işlerdir.”

İSTANBUL’A KAYYIM ATANACAK MI?

“İstanbul ve Ankara için kayyım söz konusu değildir. Terörle ilişkiniz varsa devlet boş durmaz. ”

PEJMÜRDE TARTIŞMALARI

“Eğer siz kendi işinizin dışında, dönüp bir takım meselelere girerseniz elbetteki biz üzerimizdeki sorumlulukları yerine getiririz demektir.”

İBB İÇİN NE DEMİŞTİ

Soylu, geçen gün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

 “Belediye şov yeri değil, israf söz konusuysa bakanlığa söylenir. Yenikapı’da sergilenen araçlarla ilgili kamu zararı varsa araştırırız. Bu kamu zararı oluşabilecek şekilde sergilenmiştir. Araçlar hizmetten çekilmiştir.

Benim söylememden ziyade İstanbul’dan Diyarbakır’a gidip PKK’lıları kucaklayanlara, bölücüleri kucaklayanlara sormak lazım. Biz bugüne kadar söyleyeceğimizi söyledik. Esas İstanbul seçmeninin kendi ve vermiş olduğu reyi bölücüleri meşruiyete taşımak için kullananlara sormak lazım. Esas itibarıyla kendi üzerine düşen yükümlülükleri değil, Türkiye’nin yıllarca canını acıtan, Türkiye’yi ekonomik, sosyal ve birlik ve beraberlik konusunda sıkıntıya düşürmeye çalışan terör örgütüne oradaki çocuklara, annelere göstermediği şefkati göstermeye çalışanlara sormak lazım. Esas itibarıyla başka meselelerde Türkiye’yi ayağa kaldıran, hepimizi gayri medenilikle suçlayan, bizi insan dışılıkla suçlayan, en ufak bir meselede elindeki bütün kötü tozları bizim üzerime atmaya çalışanlara sormak lazım bu kadar açık ve net.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT