1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Akar o görüşmede açıkladı: Şam ile görüşeceğiz
Bakan Akar o görüşmede açıkladı: Şam ile görüşeceğiz

Bakan Akar o görüşmede açıkladı: Şam ile görüşeceğiz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na, kurumlar üzerinden Suriye hükümetiyle görüşmek için çalışma yaptıklarını iletti.

A+A-

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’ye yönelik askeri operasyon hakkında bilgi vermek için İyi Parti lideri Meral Akşener ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. İyi Parti ziyaretinde “DEAŞ hapishanesi var. Gittiğimizde YPG’liler tarafından boşaltıldığını gördük. Siviller konusunda hassasız” diyen Akar, bu ziyaretin ardından CHP Genel Merkezi’ne giderek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmaylarıyla görüştü.

Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinin haberine göre Akar’ın CHP liderine, Esad yönetimi ile kurumlar üzerinden görüşme yapılacağını ilettiği öğrenildi.

Hükümet ile CHP arasındaki ilk askeri operasyon temasından edinilen bilgilere göre, CHP heyetinin en önemli talepleri arasında bulunan “Esad yönetimi ile görüşün” ifadelerini değerlendiren Akar, bu görüşmenin yapılacağını söyledi. Suriye askerlerinin YPG ile anlaştığı ve operasyonun yapılacağı bölgelere gireceğine yönelik gelişmelerin de değerlendirildiğini ifade eden Akar, bu konu hakkında da Rusya Savunma Bakanı ile görüşüldüğünü bildirdi.

Edinilen bilgiye göre, 14 Ocak’tan bu yana ABD heyeti ile bir araya geldiklerini ve harekat ile ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını bildiren Akar, ABD’den, “Güvenlik koridoru, YPG’nin bölgeden çıkartılması, hendeklerin yok edilmesi, ortak üs bölgelerinin oluşturulması ve müşterek harekat merkezinin kurulması” yönünde taleplerinin olduğunu ancak ABD’nin bu taleplerden sadece müşterek hareket merkezine razı geldiğini, operasyonun ise “kaçınılmaz bir hal aldığını” anlattı.

Ziyaret sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Akar, şunları söyledi: “Sayın Genel Başkan’a bilgilendirme yaptık. Görüşlerimizi paylaştık. Konuya birlikte müttefiklik ruhuna uygun NATO ile ABD ile birlikte çalıştık. Bunun mümkün olmadığını görünce bir karar verdik, 9 Ekim’de uygulanmaya başlandı. Mehmetçiğin başarısıyla devam ediyor. Tel Abyad ve Resulayn kontrol altında. Bizim için tek hedef teröristler. Kürt kardeşlerimiz için her türlü gayreti gösteriyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT