1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bahçeli Şam'a girilsin dedi çıtayı yükseltti! Erdoğan'ın İdlib kararı
Bahçeli Şam'a girilsin dedi çıtayı yükseltti! Erdoğan'ın İdlib kararı

Bahçeli Şam'a girilsin dedi çıtayı yükseltti! Erdoğan'ın İdlib kararı

İDLİB'de 5 şehit vermemizin ardından gözler Ankara'dan gelecek son dakika açıklamaya kilitlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin İdlib kararını saat 11.00'daki AK Parti grup toplantısında açıklıyor.

A+A-

Cumhur ittifakı ortağı Devlet Bahçeli, "Türkiye Şam'a girmeyi planlamalı! Yansın Suriye yıkılsın İdlib' diyerek çıtayı ve beklentiyi yükseltti.

Türkiye geçen hafta 7 şehit verdiği İdlib'de bu hafta da 5 şehit haberi ile sarsıldı. Ankara 2 hafta içinde gerçekleşen bu saldırılara 'misliyle' karşılık vermenin dışında etkili bir hamle yapmayı planlıyor. Bunun sinyalini de dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe konuşmasında verdi. 

Erdoğan açıklamasında  'bugünü' işaret ederek İdlib konusunda atılacak adımları 'açıklayacağını' duyurdu. Bu açıklama ile birlikte saat 11.00'da yapılacak olan AK Parti grup toplantısı gündemin ilk sırasına oturdu. Erdoğan Türkiye'nin İdlib kararını bu toplantıda Türkiye'ye ve dünyaya duyuracak. 

Yansın Suriye yıkılsın İdlib

MHP Genel Başkanı ve Cumhur ittifakı ortağı Devlet Bahçeli de dün parti grubundaki İdlib açıklaması 'alınacak karara ilişkin çıtayı ve beklentiyi yükseltti. Bahçeli aynen şunları söyledi: 'Türk milleti Şam'a girmeyi şimdiden planlamalı. Yansın Suriye yıkılsın İdlib kahrolsun Esad...

ERDOĞAN DÜN NE DEDİ?

-AK Parti Grup toplantısında İdlib'deki saldırı sonrası atılacak adımları açıklayacağım. Bunlar, bizim Mehmetlerimize saldırdıkça bedelini çok ama çok ağır ödeyecekler. Özellikle İdlib'de misliyle belalarını buldular. Ama yetmez, daha devam edecek.

ABD ve Rus heyeti ile görüşmeler

İDLİB'den gelen 5 şehit haberi ve Erdoğan'ın İdlib kararını açıklayacağım sözlerinin ardından Ankara'da dün gece hareketli bir trafik vardı. Önce Rus heyeti, ardından ABD'in Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'ya geldi. 

Türk heyeti ile olan görüşmeye girerken James Jeffrey, yaptığı açıklamada, ABD'nin NATO'daki müttefiği Türkiye'nin askerlerinin bugün İdlib'de büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu, bu tehdidin Rusya ve Esed rejiminden geldiğini söyledi. Jeffrey Türkçe olarak ise "Sahada şehidiniz var, başınız sağolsun. Biz bugün Ankara'ya gelip Türk hükümetiyle durumu gözden geçirmek istiyoruz ve mümkün olduğu kadar destek vermek istiyoruz." dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT