Dün Demokrat Parti Genel Merkezi'nde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı "liderler buluşması" yapıldı. 6 saat süren toplantının ardından yapılan ortak yazılı açıklamada, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisinin, büyük bir heyecanla kamuoyuna tanıtıldığı belirtildi.

84 MADDE VE 9 BAŞLIK

Çalışmada, cumhurbaşkanlarının bir dönem ve 7 yıl için seçilebilmesini öneriliyor. Seçim barajının yüzde 3'e düşürülmesi öngörülen çalışmada, milletvekili genel seçimlerinde geçerli oyların yüzde 1'ini alan partilere devletin mali yardımda bulunması ve bu yardımın dörtte birinin partiler arasında eşit olarak dağıtılması önerisi de yer alıyor. Taslak 84 madde içeriği ve 9 başlıktan oluşuyor.

BAHÇELİ'DEN ÇOK SERT TEPKİ

Bugün partisinin grup toplantısında 6'lı masaya tepki gösteren MHP lideri Devlet Bahçeli, çok sert ifadeler kullandı. Elinde kendi hazırladıkları anayasa taslağını sallayan Bahçeli, "Yeni anayasa başlıca gayemizdir. MHP olarak, 100 maddelik yeni bir anayasa teklif metnimizi paylaşmıştık. Zillet ittifakının dün açıkladığı anayasa değişikliği önerisi ölü doğmuş, dağın fare doğurması bile mümkün olmamıştır. Avunma ve avutmaya dayalı beyhude bir çabadır. Bu kadar zahmete niye girdikleri, zillet partilerinin hangi amaçla birbirini ziyaret ettikleri belirsizliğin kuytusunda asılmış levha olarak karşımızdadır. 1982 Anayasası'nda çalakalem yaptıkları değişikliklerin yeni anayasa diye takdim etmeleri zırvadır. Zillet ittifakının anayasa değişiklik önerisi tarihi geriye sarmak, devletin temellerine dinamit yerleştirmek, milletin takdirine kara çalmaktır. Zillet ittifakının hevesi kursağında kalacaktır." dedi.

Bahçeli, 6'lı masanın anayasa değişikliği önerisine kürsüden salladığı kitapla meydan okudu

"BUNLARDAN HİÇBİR HALT OLMAZ"

Bahçeli açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Bunlardan hiçbir halt olamaz. Bunların yapacağı anayasa yıkım anayasasıdır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne keyfi demek, anayasal hakları güvencesiz bıraktığını söylemek çok ağır bir bühtandır. Bugünkü temel hak ve hürriyetler hakim olmasaydı, televizyonlardan sokak aralarına kadar Türkiye'ye hakaret edenlere fırsat verilir miydi? Yarının Türkiye'sini inşa edeceklerimiz, halbuki darbe yıllarına hizmet ettikleri ortadadır. Çağrım gelin, Cumhur İttifakı'nın hazırlığına siz de katılın. Siz de bu tarihi sorumluluğa ortak olun. Gelin Türkiye'nin yanında durun. Şimdi bunların uykusunu kaçırayım. 7 yılda 1 defa seçilecekmiş. Biz bir görevi tamamladık. İkincisine 23'ünde hazırlanıyoruz. Cumhur İttifakı 3 olsun dersek ne yapacaksınız? Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi 5'er yıllık 3 dönem olsa da yeni yüzyılın 25 yılını hızla götürsek.

6'lı masanın adayı kim olacak? Akşener, 2 isme yeşil ışık yaktı 6'lı masanın adayı kim olacak? Akşener, 2 isme yeşil ışık yaktı

"GELSİNLER BİR DE BUNU OKUSUNLAR"

Altı parti 55 defa bir araya gelmiş, kaç defa toplantı yapmış. Dün de Anayasa takdimi yapıyorlar. Altısını bir araya getirsen bir MHP yapmaz. Bu anayasa metni Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılında 100 maddelik taslak metnidir. Değerli anayasa hukuku bilim insanlarının yaptıkları çalışmanın bir ürünüdür. Gelsinler bir de bunu okusunlar. Bunu gördükleri zaman en yakın çöplüğe altısını birden atın.