İstanbul'un fethinin simgesi olan Ayasofya Camii'nde 88 yıl sonra ilk defa teravih namazı kılındı. 24 Temmuz 2020 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı Cuma namazı sonrasında ibadete açılan Ayasofya Camii'nde geçen yıl dünyayı etkisi altına alan pandemi salgını nedeniyle teravih namazı kılınamamıştı. Bu sene Ayasofya Camii'nde 88 yıl aradan sonra ilk defa teravih namazı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından kıldırıldı.

FETHİN SEMBOLÜ OLARAK CAMİYE ÇEVRİLDİ

Bizans (Doğu Roma ) İmparatoru I. Justinianus tarafından kilise olarak inşa ettirilen Ayasofya, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında İstanbul'un fethinin ardından fethin sembolü olarak kiliseden camiye çevrildi. 1453- 1934 yılları arasında cami olarak faaliyetine devam eden Ayasofya, 24 Kasım 1934 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrildi.

2020 YILINDA TEKRAR CAMİİ OLDU

1934-2020 yılları arasında müze olarak faaliyet gösteren Ayasofya'nın cami olarak açılması süreci, Danıştay'ın Ayasofya'yı camiden müzeye çeviren 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesiyle başladı. Danıştay kararının ardından 24 Temmuz 2020 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı Cuma namazı sonrasında Ayasofya, tekrar cami olarak ibadete açıldı.

MİT ve Emniyet'ten ortak operasyon MİT ve Emniyet'ten ortak operasyon

88 YIL SONRA İLK TERAVİH

Ayasofya Camii, açıldığı günden bu yana insanların namaz kılmak için gittiği önemli camilerden biri oldu. Başta cuma namazları olmak üzere kandil günlerinde Ayasofya Camii doldu taştı. Tüm dünyayı etkisini altına alan ve Türkiye'de de ciddi bir etki yapan koronavirüs tedbirleri sebebiyle Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Ayasofya Camii'nde teravih namazı kılınamadı. Bu sene pandemi kaynaklı vakaların azalması sonrasında ilk defa teravih kılındı.

"LA İLAHA İLLALLAH" YAZILI MAHYA

Ayasofya Camii'ndeki ilk teravih namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından kıldırıldı. Binlerce insan Ayasofya'da yıllar sonra teravih namazını kılmak ve Ramazan coşkusunu yaşamak için camiye akın etti. Ayrıca caminin iki minaresinin arasında "La İlahe İllallah" yazılı mahya asıldı