1. YAZARLAR

  2. E. Albay Birol Yörük

  3. Atatürk Türkiye’nin Macellan’ıdır
E. Albay Birol Yörük

E. Albay Birol Yörük

İstihbaratçı - Emekli Albay
Yazarın Tüm Yazıları >

Atatürk Türkiye’nin Macellan’ıdır

A+A-

Mâlumdur ki her medeniyet kendi insan tipini inşâ eder. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu fazîletler medeniyeti Cumhuriyet'in insan tipinin fârik vasfıysa, seçiciliği öne çıkaran elit bir ufka sahip olmasıdır.

20190414_221408.jpg

Atatürk hep Batı'ya giderek aynı yere geleceğini düşünerek yola çıkan kaşif Macellan gibidir, Atatürk muasır medeniyetleri işaret etmiş, Türkiye´nin yönünü Batı´ya çevirip ülkeyi hep Batı´ya doğru ilerlemeye sevk etmiştir, peki hep Batı´ya gidince ne oldu, Türk kendini buldu, çünkü Dünya'nın yuvarlak olması gibi Türklük'ün de bir medeniyet aşkı olduğu aşikardır.

Fakat ne yazık ki, üstünden Atatürk tişörtü eksik olmayan şarkıcı mı türkücü mü olduğunu bilemeyeceğim Kıraç Bey gibiler bile Türk'ün medeniyetle olan aşkını sabote etmeye yemin etmişler gibi, sırf kendi çocuğunun İngilizcesi iyi değil diye, İngilizce eğitime karşı olmaya karar vermiş beyefendi.

Düşünebiliyor musunuz, bir velinin çocuklarının Atatürk İlke ve İnkılapları dersi zayıf olsa ve o veli Atatürk İlke ve İnkılapları dersini zorla öğretmeye çalışıyorlar, çocuklarım çok çalışkanlar ama Atatürk İlke ve İnkılapları dersinde mutsuzlar, bu dersi kaldırın, dese ne deriz bu kişiye, ya çocuklarınız ya da siz gerizekalısınız demez miyiz? Çalışıldığı halde başarılmayacak bir ders var mı, zeka, çalışmaktır ama gerçekten çalıştığınız halde bir dersi başaramıyorsanız gerizekalı olma ihtimaliniz var.

Gerizekalı olmak ayıp değil, insan eksik doğabilir, kolu olmayan insanın bununla barışık yaşaması gibi siz de gerizekalılığınızla barışık yaşayıp, acınızı çevrenizden çıkarmamalısınız.

20190414_221354.jpg

İngilizce bilmek Türk yaşam şeklini darmaduman ediyor, ben vatanseverim İngilizce eğitim kalksın diyen Ali Kıraç, dil öğrenmemeyi milli kimliğini korumak sanan Kayseri'nin bir köyünden kalkıp Almanya'ya göçmüş ve ömrünü Türk kahvesinde geçirmiş bir Almancı'ya benziyor. Ali Kıraç Bey, çok istirham ediyorum çıkarın şu Atatürklü tişörtü üzerinizden, bu halk sizin gibi Atatürk'ün arkasına saklanarak en aptalca düşünceleri bile savunan insanlardan bıktı.

Türkçe'yi savunduğunuz için size hakaret edildiği demogojisine bile başvurmuşsunuz Ali Kıraç Bey. Hiçbir Türk evlâdı Türkçe'yi savunuyorsunuz diye size hakaret etmez, bu şekilde konuşarak asıl siz biz Türkler'e hakaret ediyorsunuz. Dua etmelisiniz ki benim gibi İngilizce Fransızca bilen insanlar var ülkede, yabancı dil eğitimine karşı çıkmak Türkiye'nin çıkarlarına değildir.

Ben bir istihbaratçıyım, mesela ben Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk gibi iyi düzeyde Fransızca bilmesem bu vatana nasıl hizmet edebilirdim?

Fakat Ali Kıraç, kendisine yönelik eleştirileri değerlendirip aklını başına toplamak yerine, “Bana Atatürk’ten örnek verip Fransızca bildiğini falan söylüyorlar. Atatürk’ün ölmeden önce söylediği son şey Türkçe’ydi." demiş. Atatürk'ün ölürken au revoir demesini mi bekliyordunuz Sayın Ali Kıraç?

Tişört Atatürkçüleri, sizin milliyetçilikle, vatanseverlikle ne işiniz olabilir? Milliyetçilik lâzımsa bu ülkeye bunu biz eğitimli, İngilizce Fransızca bilen elit insanlar yaparız, vatanseverlik gerekirse onu da biz yaparız. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, mesleğinizi icra etmek. İkincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek.

EMEKLİ ALBAY BİROL YÖRÜK

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT