1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Astım nöbetlerini sıcak ve nemli havalar tetikliyor!
Astım nöbetlerini sıcak ve nemli havalar tetikliyor!

Astım nöbetlerini sıcak ve nemli havalar tetikliyor!

Astım hastaları için havadaki en uygun nem miktarının %30 ila %50 arasında söyleyen Dr. Cengiz Şen yaz aylarında astım nöbet sıklığının arttığını belirtiyor!

A+A-

Astım hastaları için havadaki en uygun nem miktarının %30 ila %50 arasında söyleyen  KadıköyŞifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi uzmanı Dr. Cengiz Şen yaz aylarında yaşanan yoğun nem miktarı sebebiyle astım nöbet sıklığının arttığını belirtiyor.

Astım hastalığı;  akciğerlerimizdeki hava yollarının   tıkanmasıyla meydana gelen ve nefes darlığına yol açan bir rahatsızlıktır. Bu tıkanmaya  infeksiyonlar, alerjik maddeler, bazı besin ve  ilaçlar,  reflu hastalığı gibi  birçok etken neden olabileceği gibi, soluduğumuz havanın kirlilik derecesi , ısısı  ve nem oranı da sebep olabilmektedir.

Yaz aylarında maruz kaldığımız sıcak  hava ve yüksek nem astım  bulgularının ortaya çıkmasına neden olan tetikleyici faktörler arasında yer alır.

Bu nedenle yaz aylarında;

Sıcaklığın ve nemin  fazla olduğu saatlerde  dışarıda olmamak  ve bu saatlerde yorucu  fiziksel aktivitelerden sakınmak

Klimalı ortamlarda kalarak sıcaklığın ve nemin uygun şartlarda olmasını sağlamak.  Astımlı olgular için ortamdaki havanın en uygun nem miktarı yüzde 30–50 arasıdır.''

Klima kullanımında özellikle ortam sıcaklığının fazla soğutulmamasına , klimanın direkt kişin üzerine hava akımı vermemesine ve klima filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesine dikkat edilmesi gerekir.  Aksi halde klima zarar verebilir.

Küf sporları ve ev tozu akarları yüksek nemli ortamlarda artmaktadır.  Bu konuda yüksek hassasiyet gösterilmelidir.

Astım hastası olanların tatil için seçtiği konaklama yerlerinde halı kaplı olmayan odaları tercih etmesi gereklidir. Antialerjik yatak kılıfı kullanılması ev tozu akarı maruziyetini azaltacağı unutulmamalıdır.

Yaz aylarında sıklıkla kullanılan ve özellikle klor  ile dezenfekte edilen havuzlar, klor duyarlığı olan astım hastalarında nefes darlığına yol açabilmektedir.

Mutlaka yeterince sıvı alınmalı ve düzenli olarak kullanılan astım ilaçlarına sizi takip eden doktorunuzun önerileri doğrultusunda devam edilmelidir. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT