1. YAZARLAR

  2. Ceyda Öztemir

  3. Asgari ücret beklentim
Ceyda Öztemir

Ceyda Öztemir

Mali Müşavir
Yazarın Tüm Yazıları >

Asgari ücret beklentim

A+A-

Merhaba sevgili okurlar bugün sizlerle Türkiye'deki 7 milyon çalışanı doğrudan etkileyen asgari ücrete değinelim istedim.

Üst üste gelen zamlar asgari ücreti ne derece etkiler? Türkiye işgücü piyasalarında hemen her düzeydeki ücret doğrudan doğruya asgari ücret hedef gösterilerek belirlenmektedir.

Asgari tutarın insan yaşamını kolaylaştırıp geçim sağlamaya yönelik olması esas unsur.

Kendisi asgari etkisi azami asgari ücreti belirleyen faktörler nelerdir?

Geçim maliyeti, günümüz koşulların da salgınla mücadele, gerçekleşen enflasyon ve hedef enflasyon, refah payı, işverene maliyet, istihdamın korunması ve rekabet şartlarıdır.

Son 10 yılda ki artışlar enflasyona uygun şekilde yapıldı.2022 asgari ücret hedefi, asgari ücreti enflasyona ezdirmemek. 2022 yılına 2 aydan az bir zaman kalmışken enflasyon rakamları dikkate alınarak yapılan hesaplamalarla şimdiden rakamlar tahmin edildi.

Ekonomi yazarlarının birçoğu ve sosyal medya anketleri yüzde 35-40 oranın da zam beklediklerini açıkladırlar. 2021’e girerken asgari ücret yüzde 21,56 artmıştı: 2.325 liradan, 2.826 liraya 501 lira artmıştı.2022 yılı için refah seviyesin de bir asgari ücret temenni ederken hâlihazırda; net 2 bin 826 lira olarak hesaplanan asgari ücretin yeni yılda (en az) net 3 bin 500 lira olması gerektiği düşüncesindeyim. İşçi, işveren ve kamu temsilcilerinden oluşan komisyon yeni ücrete yılsonunda yapılan görüşmeler ile karar verecek.

Enflasyonun altında ki zammın toplumsal adaleti yıkacağı görüşündeyim.  Cümlelerimi burada noktalarken toplumsal refah düzeyin de enflasyona yenik düşmemiş bir tutar temenni ederim.


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

instagram.com/malimusavirceyda

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT