1. YAZARLAR

  2. Av. Mustafa Zorba

  3. Ardımızdaki Düşman
Av. Mustafa Zorba

Av. Mustafa Zorba

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ardımızdaki Düşman

A+A-

Cennet vatanımız… Cennet vatanımız. Dört bir yanı harikalarla dolu şu cennet vatanımız.

Evet, Türkiye gerek yer altı gerek yer üstü kaynaklar bakımından harikalarla dolu bir ülke. Her sohbetin geldiği noktalardan biri de ‘Yabancılar müsaade etmiyor.’ sorunsalı. Neden müsaade etmiyor Amerikanlar, Ruslar, Çinliler?

Yaşlılarımız, orta aydınlarımız “Siz yokluk nedir bilmezsiniz.” demeyi marifet sayıyor, kendi gençlik çağlarının felaket üzerine felaket ile geçtiğinden yakınıyor. Tartışmalar, fikir alışverişleri ‘Başkaları müsaade etmiyor işte…’lerle başka başlıklara kayıyor. Vatandaşımız her konuşmanın sonunda varolan bir gerçekliği pekiştiriyor, konuşma bitiyor. Ve bu tartışmalar konuşmacıları bir adım dahi olsa ileri taşımıyor. Aksine yerinde saymanın tembelleştirmesini izliyoruz.

Bir yerde sorun varsa üretime muhtaç olan çözüm de vardır. Ancak henüz yola çıkmadan yoldaki çukurları saymak marifet değil ki... Elbette her yolda dikenler olacak. Her çağın getirdiği kolaylıkların yanında zorlukları da olacak. Ama aynı zamanda insan irade gösterip çaba sarfettikçe aslında aşılamayacak engelin olmadığının farkına varacaktır.

Denenmişi deniyoruz, Amerika’yı yine ve yeniden keşfediyoruz. Gerek var mı?

Aileler evlatlarını sürekli doktor, öğretmen, asker, polis olma yolunda eğittiler; ülkede başka meslek yokmuşcasına adı her sene değişen sınavlarda en yüksek puanı alan tertemiz beyinlerimiz atanma ve iş kaygısı yüzünden heba oldular...

Üretelim; illa telefon, araba değil; başta bir hayal üretelim. Hayalin ardı ‘fikir’ onun sonrası da ‘eylem’ olacaktır. Harekete geçen temiz yürekli üreticilerimize desteği zaten bu halk verecektir. Ama yola çıkmadan, oturduğumuz yerde sürekli sıkıntı çıkacak düşüncesi önce bireyi sonra toplumu sinir hastası haline getirecektir.

Aldığımız her nefes ölüme karşı kazandığımız bir savaşsa, okuduğumuz her satır cehalete karşı bir savaş ise önümüze bakıp elimizdekilerle savaşıp hayatta kalmayı başarmamız gerekmektedir.

Ve son olarak Cengiz Han’ın bir sözü ile noktayı koyalım: “Ardındaki düşmanı hisseden, önündeki düşman ile savaşamaz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT