1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Arada bir mide yanması yaşayanlara öneriler
Arada bir mide yanması yaşayanlara öneriler

Arada bir mide yanması yaşayanlara öneriler

Mide yanması arada bir görülüyorsa yediğiniz yemeklere dikkat ederek belirtileri azaltabilirsiniz.

A+A-

Mide yanması arada bir görülüyorsa yediğiniz yemeklere dikkat ederek belirtileri azaltabilirsiniz.

Ancak eğer her gün veya gün aşırı mideniz yanıyorsa bunun için mutlaka doktora gitmelisiniz. Çünkü mide yanmasıyla, reflü veya mide ülserinin yarattığı rahatsızlıklar, neden oldukları belirtiler birbirine oldukça yakındır. Ülserin ve reflünün tedavisinde erken teşhis önemlidir. Bu gibi mide yanmasından daha ciddi sorunların ilerlememesi için doktorunuz ilaç ve özel bir beslenme programı önerebilir.

İşte hafif ve orta dereceli mide yanmasını hafifletmek için önerilen besinler:

Sebzeler: Mide yanması yaşamamak için öğünlerinizi hafif tutmalısınız. Bunun için haşlanmış sebzeler ideal bir seçim olabilir. Vitamin ve mineraller bakımından zengin sebzeler hem yanmayı arttıran mide asidi üretimini dengeler hem de lifli yapılarıyla daha kolay tuvalete çıkmanızı sağlar. Ancak gaz yaptığı bilinen brokoli ve asitli domates mide yanmasına karşı önerilmiyor. Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ veya haşlanmış olarak yiyebilirsiniz.

Meyveler: Posalı (lifli) meyveler midenize fazla yük bindirmeden daha çabuk sindirilir. Bu sayede mide yanmasını arttıran mide asidi üretimi minimum seviyede tutulabilir. Fakat mide asidini arttıran turunçgillerden (portakal, mandalina, greyfurt) ve asitli çilek, ananas, kivi gibi meyvelerden uzak durmalısınız. Muz hem sindirime yardımcı olur hem de kolay sindirilir. Şeftali, armut, kavunda mide yanması yaşayanlara önerilen meyveler arasında yer alıyor.

Tam Tahıllar: Demir, magnezyum, B vitaminleri ve selenyum bakımından zengin olan tam tahıllı besinler (bulgur, esmer pirinç, arpa, yulaf…) genel sağlığınıza katkıda bulunurken mide yanmasına iyi gelir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT