1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ankara’dan Erbil’e 2 aşamalı uyarı
Ankara’dan Erbil’e 2 aşamalı uyarı

Ankara’dan Erbil’e 2 aşamalı uyarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, referandum kararında ısrarlı olan IKBY’ye uyarılarının ardından Ankara hareketlendi. Ekonomik yaptırımlar kapıda.

A+A-

Sabah gazetesinin haberine göre, ilk etapta Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) ekonomik yaptırımlar uygulanacak. İkinci aşamada ise askeri müdahale olacak. Nihai karar 22 Eylül Cuma günü yapılacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında verilecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD'nin New York kentinde Birleşmiş Milletlerin (BM) 72. Genel Kurulu'nda bir kez daha IKBY'ye 'referandumdan vazgeç' çağrısının ardından Ankara da Erbil'e iki aşamalı sert uyarıda bulundu.

İlk aşamada, ekonomik yaptırımlar yoluyla IKBY'nin referandumdan vazgeçmesi sağlanmaya çalışılacak. Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki geçişlerin sağlandığı kapı olan Habur Sınır Kapısı'nın kapatılması, Türk Hava Yolu'nun Erbil'e uçuşların durdurulması ve petrol ticaretinde bir düşüş sağlanması gibi ekonomik yaptırımlar gündemde. Bunlarla IKBY'ye referandumun bir 'çocukluk hayali'ninden ibaret olmadığı ve bu referandumun bölgede oluşturabileceği istikrarsızlığının önüne geçilmesi için bir adım olduğu gösterilecek.

GÖZLER 22 EYLÜL'DE

İkinci aşama olan askeri müdahale ise bütün ekonomik yaptırım yolları tüketildikten sonra kullanılacak. Türkiye'nin kendi sınır güvenliğini koruması açısından askeri seçenek üzerinde titizlikle duruluyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) geçtiğimiz günlerde Silopi-Habur bölgesinde tatbikat başlatarak, askeri müdahale seçeneğin de masada olduğunu gösterdi. IKBY'ye uygulanacak yaptırımların detayları 22 Eylül Cuma günü MGK toplantısından sonra açıklanarak Türkiye'nin referanduma karşı duruşu net olarak gösterilecek.

Bu arada Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve IKBY Başkanı Mesud Barzani, iki gün içinde referandumu görüşmek üzere Bağdat'a üst düzey heyet gönderilmesi konusunda anlaştı.

SINIRA OBÜS TAKVİYESİ

Irak sınırının sıfır noktasındaki Habur Sınır Kapısı yakınlarındaki boş arazide tanklarla yapılan tatbikat alanı genişletildi. Yeni mevziler kazılırken, 2. Ordu Komutanlığı'ndan bölgeye TIR'larla zırhlı araç ve tank takviyesi yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT