1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ‘Ankara ile Şam arasında arabuluculuğa hazırız’
‘Ankara ile Şam arasında arabuluculuğa hazırız’

‘Ankara ile Şam arasında arabuluculuğa hazırız’

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Türkiye’nin sınır bölgesindeki terör tehdidiyle ilgili endişelerini giderecek tek yolun, Suriye’nin kuzeyine Esad güçlerinin yerleşmesi olduğunu söyledi. Zarif, 'Eğer taraflar talepte bulunursa, arabulucu rolünü oynamaya

A+A-

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Şam ile Ankara arasındaki diyaloğu canlandırmak için arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını söyledi.

%C4%B0ran%20D%C4%B1%C5%9Fi%C5%9Fleri%20Bakan%C4%B1%20Cevad%20Zarif İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif

Zarif, RT televizyonuna açıklamasında, "Türkiye ile Suriye arasındaki diyaloğun bölgenin çıkarına olduğunu düşünüyoruz. Eğer taraflar böyle bir talepte bulunursa, arabulucu rolünü oynamaya hazırız" dedi.

Türkiye’nin, sınır bölgedeki terör tehdidiyle ilgili endişelerini giderecek tek yolun, Suriye’nin kuzeyine Hükümet güçlerini yerleştirmek olduğunu vurgulayan Zarif, şöyle sürdürdü "Diğer güçlerin sınır bölgesini işgal etmesine müsaade edilmemeli. Çözüm, bu toprakların kurtarılması ve oraya Suriye Ordusu’nun yerleşmesidir. İran ve Rusya bu sorunun çözümü için Türkiye’ye yardımcı olmaya hazır" ifadelerini kullandı.

Astana öncesinde Tahran ve Ankara arasında Suriye konusunda büyük ayrılıkların olduğunu ancak Astana’dan sonra ortak noktaların bulunduğunu ve önemli sonuçların elde edildiğini söyleyen Zarif, Suriye’deki krizin askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini vurguladı. (AYDINLIK)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT