1. YAZARLAR

  2. Münire Polat

  3. Aldatılan ben miyim, o mu?
Münire Polat

Münire Polat

Uzman Psikolog
Yazarın Tüm Yazıları >

Aldatılan ben miyim, o mu?

A+A-

Ne çabuk ulaşıyoruz değil mi artık, o ulaşılmaz olanlara… Rüyamda görsem inanmam dediğimiz zamanlara…

Çabuk ulaşıyoruz, birçok şeyi çok kolay elde ediyoruz; dolayısıyla hemen sıkılıp tüketebiliyoruz. Bu durumun sadece madde dünyasında böyle olduğunu düşünmüyorum tabi. İnsan ilişkileri kısmına birazdan değineceğim.

Oyuncağı hasar gördüğünde ya da kırıldığında “Boş ver! Uğraşma yapmak için yenisini alırız” cümlesiyle büyüyen çocuklarımız, yeni oyuncağa çabucak ulaşırken bilişsel şemasına bir bilgi kodluyor aslında.

Peki, ne o bilgi?

Bozulan, hasar gören, kırılanın yerine yenisi gelir, alınır, bulunur… Derken sosyal medya bir şemayı daha kodluyor beyne… İstediğin kişiye ulaşabilirsin, hem de her istediğinde! Kolay ulaşan, çabuk tüketen, emek vermeden elde eden bireyler tatmin olmaz hale geliyorlar. İlişkisi hızlı başladığı ve çabuk ilerlediği gibi haz vermiyor bir süre sonra da çekilmez oluyor.

Derken akıla kurtarıcı bir şema geliyor çocukluktan kalma ve hemen genelleniyor: “Oyuncağının yerine yenisini almıştın, eşinin ya da partnerinin yerine de yenisini alabilirsin. Tam yerine yenisini alacakken partner bunu ayrılık nedeni olarak algılıyor ya da üzülerek tepki veriyor ve kabullenemiyor. (Ya da yüzlerce farklı düşünce olasılığı...)

“Almak” kelimesini kullanıyorum çünkü tüketim çağında her şeyi almaya programlanmış gibiyiz. Olmak yerine almayı, sahip olmayı tercih ediyoruz. Bu tercih bireyi karşı tarafın da tepkisine takılınca başka bir can alıcı tercihe sevk ediyor…

“Aldatmak!”

Yenisini almaya programlı zihin koşullar ne olursa olsun yine alıyor ve maalesef bu defa aldatmış oluyor. Çünkü hala partnerinin varlığı devam ediyor.

Aldatmış oldu ama kimi? Araştırmalar aldatan kişilerin çoğunlukla iç görüsü olmayan, öz eleştiri yapmayan kişiler olduğunu iddia ediyor. Bu kişiler aynı zamanda sorunla karşı karşıya kaldıklarında sorunu çözmeye çalışmak yerine sorundan kaçmayı tercih ediyor. Tıpkı oyuncağı bozulduğunda ya da kırıldığında tamir etmeyen yenisi alan çocukların şemasında olduğu gibi. Sorun yaşadığı ya da sıkıldığı ilişkisinin de yerine yenisini alıyor ve bir nevi kendini oyalayıp aslında kendini aldatıyor. Aldatılan kişilerse mağdurun sadece kendileri olduğunu;  bunu hak edecek ne yaptıklarını düşünüp, hayıflanıp duruyor. Bana kalırsa bu durumda mağdur her iki taraf. Ancak sadece bunu biri biliyor. Çünkü aldatan kendini aldatmaya devam ederken aldatılan kendi yoluna devam ediyor…


SOSYAL MEDYADAN TAKİP İÇİN;

Twitter.com/PolatMunire

İnstagram.com/psikologmunirepolat

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT