1. YAZARLAR

  2. Gülşen Çayırlı

  3. Aktarlardaki tehlike
Gülşen Çayırlı

Gülşen Çayırlı

Eczacı
Yazarın Tüm Yazıları >

Aktarlardaki tehlike

A+A-

Son günlerde bitkisel ürünlerin insan sağlığını tehdit edip etmediği sıkça tartışılan konulardan biri haline geldi.

Bu hususta aslında dikkat edilmesi gereken; bitkisel ürünlerin nereden alındığı, ne şartlarda hastalara sunulduğu ve kalitesidir.

Bu anlamda bitkisel ürünlerin tamamının eczacı kontrolünde halka sunulması gerekiyor. Aktarlar bunun için kesinlikle doğru yerler değil.

Çünkü;

Aktarların sağlıkla ilgili eğitim almamış olmalarının yanında sattıkları ürünlerin kalitesi hakkında da hoş şeyler söylemek mümkün değil.

Herkes satılan ürünlerin etken maddelerinin önemli olduğunu zannediyor. Aslında, önemli olan, sattıkları bitkilerde pestisit, herbisit, aflatoksin, ağır metal, yabancı madde vb. analizlerin yapılmamış olması. Ayrıca, depolarında kaç yıl saklanmıştır, hangi kemirgenler, böcekler gezmiştir...

Kalite deyince hep söylediğim birkaç örneği nakledeceğim sizlere: Aktarlarda satılan papatyaların hiçbiri mayıs papatyası değil. Papatyaya benzeyen Asteraceae çiçekleri. Örneğin Senecio çiçekleri papatyaya birebir benzeyen Karaciğer toksisitesi yaptığı için yasaklanmış bir bitki. Yaşanmış bir örnekte anne yeni doğan bebeğine daha güvenli olduğunu düşünerek gaz sancısı için aktardan papatya diye Senecio bitkisini almış ve yaklaşık 48 saat sonra bebeğini karaciğer yetmezliğinden kaybetmiştir.

Okaliptüs diye satılanlar da Eucalyptus globulus değil Eucalyptus camaldulensis. Uçucu yağı yüksek oranda fellandren taşıyan bir tür. Melisa diye limon otu... Örnekler artırılabilir. 

Bununla beraber Aktarlar, sağlıkla ilgili hiçbir eğitimleri olmamasına rağmen, ciddi hastalıklara bile bitkileri ve karışımlarını ilaç olarak satmaktadırlar. Ayrıca takviye edici gıdaları da bulundurmakta ve ilaç olarak tavsiye etmekte üstelik vitrinlerine etkiyi belirten duyuruları rahatça koymaktadırlar.

Bu bağlamda bitkisel ürünleri tercih edip; kullanmak isteyen kişilerin bir hastalığı olması durumunda doktor gözetiminde ve eczacısına danışarak bu ürünleri kullanması ayrıca eczanelerden paketli ve son kullanma tarihi belirtilmiş olan bitkisel ürünler tercih etmesi gerekir.


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

İnstgram.com/gulsencayirlii

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT