1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AKP’li Tayyar’ın FETÖ’nün kumpası Ergenekon’u öven sözlerine beraat eden komutanlardan sert tepki geldi!
AKP’li Tayyar’ın FETÖ’nün kumpası Ergenekon’u öven sözlerine beraat eden komutanlardan sert tepki geldi!

AKP’li Tayyar’ın FETÖ’nün kumpası Ergenekon’u öven sözlerine beraat eden komutanlardan sert tepki geldi!

AKP eski milletvekili Şamil Tayyar, Fetullahçı Terör Örgütü’nün TSK’nın içindeki ve dönemin İşçi Partisi (Vatan Partisi) yöneticilerine kurduğu Ergenekon adlı kumpası savundu.

A+A-

DETAILHABER.COM – FURKAN GÖKŞEN  - ÖZEL HABER
AKP’li Şamil Tayyar’ın Gaziantep’te yerel bir gazeteye Ergenekon kumpası ile röportaj vermişti. Tayyar’ın “Ergenekon davasını kumpas dava olarak görmüyorum” sözlerine Ergenekon kumpasında yargılanan ve beraat alan komutanlar Detail Haber Genel Yayın Yönetmeni Furkan Gökşen'e konuştu. Komutanlar Tayyar'a sert cevap verdi.

“ŞAMİL TAYYAR ADAM OLSA TANIK OLARAK ÇAĞRILDIĞI MAHKEMEYE GELİRDİ, KORKAK GİBİ KAÇMAZDI”

Ergenekon Kumpası davasında beraat eden E. Yüzbaşı Av. Serdar Öztürk, Tayyar’a, “Ergenekon kumpası Amerikancı-Fetullahçı polislerin Türk Ordusuna yapılmış bir operasyondur bu kadar basittir. Şamil Tayyar söylediği kadar yiğitse mahkeme kendisini tanık olarak çağırdı. Delikanlı ve adam olsaydı mahkemeye gelirdi, bütün sanıkların gözlerinin içine bakarak söylerdi “nasıl Ergenekonun olduğunu” yok bir numarasını biliyorum, yok şurada oturuyor. Öyle konuşup duruyordu. Biz kendisini tanık olarak gösterdik. Bizde öğrenelim neymiş bu diye. Ama gelmedi. Adam olsaydı sanıkların sorularına cevap verirdi. Şimdi öyle yargılamadan korkarak kaçıpta hariçten gazel okumak kolay. Ben buradan sesleniyorum; karşımıza çıksın herhangi bir televizyon programına çok yiğitse” şeklinde sert tepki gösterdi.

Tayyar’ın FETÖ’cülerin kumpas davasını öven sözlerine bir tepkide Ergenekon Kumpası davasından beraat eden Emekli Emniyet Müdürü Av. Adil Serdar Saçan’dan geldi.

“ŞAMİL TAYYAR HADDDİNİ BİLECEK”

Saçan, “Yargı karar vermiş, beraatimiz tescillenmiş. Şamil Tayyar ne sıfatla bu şekilde beyanda bulunuyor. Öyle bir sıfatı ve yetkisi de yok. Herkes haddini bilecek.  Bu konuda tek yetkili olan yargıdır. Yargı kararını verdikten sonra değildi filan demenin kimsenin haddine değil. Hiçbir makam yargının üstünde değildir. Şamil Tayyar hiç değildir. Yargının karar veren mercidir. Tayyar’da bu karara uymak zorundadır.” İfadeleriyle tepki gösterdi.

AKP’li Tayyar’a bir tepki de Ergenekon kumpasında adı geçenlerden Emekli Kurmay Albay Ünal Atabay’dan geldi.

Atabay, “Şamil Tayyar o dönemde Ergenekon’u ve FETÖ’yü savunan şahıslardan birisi. Onların ağzıyla konuşan birisidir. Bu davalar kumpas davasıdır. Türk Yargısının verdiği karar ile tescil etmiştir. Aynı zamanda kamuoyunun vicdanında da ispatlanmıştır. Şamil Tayyar, yargının verdiği karara saygı duymak zorundadır. Yargının verdiği kararın aksine cevap vermek suçtur. Bu kumpas davaları devam ederken “yargıya saygı gösterelim, yargı mutlaka doğru karar verecektir” diyenler kendileriydi. O zaman öyle söylüyorlardı. Çünkü onlar sonuçlarını bildikleri için kumpas olduklarını bildikleri için öyle söylüyorlardı. Ama şimdi gerçek yargı sonucunda bunun kumpas olduğu ortaya çıktığında ve bizzat devletin kendi ağzıyla Cumhurbaşkanımız açıkladı. Arkasından da yargı bunu tescil etti. Hem “yargıya güvenelim” diyorsunuz. Hem de bir taraftan yargının verdiği karara inanmıyorsunuz. O zaman burada bir manidarlık var derim.” şeklinde tepki gösterdi.

ŞAMİL TAYYAR NE DEDİ?

Şamil Tayyar, geçtiğimiz aylarda karara bağlanan Ergenekon kumpası davası ile ilgili ise şunları anlattı:“Ergenekon ile yazdıklarımda tamamen inanarak yazdım. Pişman değilim. Bazı doğru bulmadığım noktalar var. Ana eksen ile ilgili pişmanlık duymuyorum. Ergenekon davasını kumpas dava olarak görmüyorum. Ergenekon davasında kumpas var. İddiaların tamamı kumpas değil. Ahlaksız güruh bunu sulandırdı. Yanlış olan noktaları o günden ifade ettim. Yan yollara sapmalar oldu. Yanlışlara rağmen doğruları yok muydu? Vardı. 2004 tarihinde Genelkurmay Başkanı Aytaç Yalman, rektörleri karargâhta topladı. Daha sonra üniversitelerde AK Parti aleyhine eylemler başladı. 27 Nisan Muhtırası verildi. Partiyi kapatma davası açıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT