1. YAZARLAR

  2. Gizem Nida Tokkanoğlu

  3. Akne Türleri Ve Akne Oluşum Mekanizmaları
Gizem Nida Tokkanoğlu

Gizem Nida Tokkanoğlu

Güzellik Uzmanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Akne Türleri Ve Akne Oluşum Mekanizmaları

A+A-

Selammmm !

Bu yazımda günlük hayatta hepimizin bir dönem dahi olsa problemi olan akneler ve akne türlerini ele aldım. 

Doğru tedaviye giden ilk adım bildiğiniz üzere doğru tanı!

Akne türleri ve belirtileri ile kendi akne türünüzü tespit edebilirsiniz .

1. Komedon (mikrokistler) 

Bunlar beyaz noktalar olarak bilinir. Cilt üzerinde bakteri,virüs gibi mikropların birikmesiyle meydana gelirler. Bu mikrokistler açılarak açık komedon haline gelebilir. Ayrıca iltihaplanabilir ve papül ve püstüller oluşturabilirler.

2. Siyah Nokta (açık komedon) 

Bunlar siyah nokta olarak bilinir. Renklerini ise sebumun oksitlenmesinden alırlar ve siyaha dönerler. Komedonlar kendiliğinden patlayabilir. Dokunulmadığı müddetçe nadiren iltihaplanırlar. 

3. Papüller (iltihaplı kırmızı sivilceler)

Sivilceler büyüklüklerine ve kırmızılıklarına göre sınıflandırılır. Dokunulduğunda acır ve sıcaktır. Kaybolabilir veya papül ile oynanması halinde püstüle dönüşebilirler.

4. Püstüller (iltihaplı sarı sivilceler)

İrinli sivilceler. İçi boşaltıldıktan sonra kaybolabilir (bu işlemi elinizle yaptığınız taktirde bakteriyi tüm yüze yayarak başka yerlerde çıkmasına neden olursunuz) ancak yeniden çıkma eğilimindedir. 

5. Nodüller

Nodüller en kötü akne formudur. Büyük, iltihaplı yuvarlak sivilcilerdir ve cildin üzerinde veya altında hissedilebilir. Apse yapabilir, patlayabilir ve iz bırakabilirler. (böyle durumlarda dermatolojik destek almak en doğru hareket olacaktır) 

6. Skar (Akne izleri) 

Akne oluşumunda iltihaplı ve kızarık şişlikler cildi esneterek folikül duvarlarında (kıl kökü duvarında) yırtılmalara sebep olabilir. Eğer yırtılma büyükse ve alt deri (dermis) zarar görmüşse akne izi oluşabilmektedir.

Bu kadar akneden bahsettik, türlerini ele aldık. Peki, akne neden olur? Gelin öğrenelim!

Akne, yani sivilce sıklıkla ergenlerde görülen, oluşumunda bir çok faktör bulunan ve gündelik hayatta herkesin karşılaşabildiği en büyük cilt problemlerinden birisi. 

Akneler kendileri cilt üzerinde ağrılı, ağrısız; açık veya kapalı şekilde belli ederler. 

Aknelere en sık olarak kişinin yüzü, sırtı, göğsü, kolları, omuzları ve kalçalarında rastlanır. .

Akne oluşumu günümüzde o kadar yaygındır ki, yaklaşık olarak gençlerin % 85’ ini etkilemektedir. .

Genellikle aknenin ilk olarak ortaya çıkışı ergenlik dönemine giriş dediğimiz kızlarda 10 – 17, erkeklerde ise 14 – 19 yaşları arasında olur. Bunun yanında 20 veya daha ileri bir yaşta da sivilce sorununa rastlanabilir. Çünkü akne probleminin tek nedeni ergenlik değildir! Erkeklerde kadınlara kıyasla daha şiddetli seyreden aknelerin oluşumunda genetik özellikler, sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları, olumsuz çevresel faktörler ve psikolojik sorunların rol oynadığı düşünülmektedir. Bazı kişilerde bu faktörlerin hepsi mevcutken, bazılarında ise sadece bir tanesi bile akne oluşumu için yeterli olabilir.

Akne neden olur?

Kişinin cildindeki yağ bezleri, deride folikül adlı içinde kıl kökünün de bulunduğu bir kanala açılmakta ve pore adı verilen gözeneklerden de derinin yüzeyine ulaşmaktadır.

Keratinositler ise bu kanalın çevresini döşeyen hücrelerdir. İşte akneyi oluşturan faktörler bu foliküller içindeki normal dışı durumlardan, değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Ancak stres, oklüzyon baskı, yani uzun süreli olarak elini yüzüne dayamak, aknejenik mineral yağları, kozmetikler, güneş de akne oluşumunda rol oynamaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum