1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Afrin operasyonu ne zaman yapılacak? Dikkat çeken ‘2019 seçimleri’ iddiası! Ankara kulisi
Afrin operasyonu ne zaman yapılacak? Dikkat çeken ‘2019 seçimleri’ iddiası! Ankara kulisi

Afrin operasyonu ne zaman yapılacak? Dikkat çeken ‘2019 seçimleri’ iddiası! Ankara kulisi

Afrin operasyonunun her an başlayabileceğini duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin ardından gözler sınıra çevrildi. Operasyonun zamanlamasına yönelik ise Ankara kulislerinde farklı iddialar dillendiriliyor

A+A-

Afrin operasyonunun her an başlayabileceğini duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin ardından gözler sınıra çevrildi. TSK güçleri sınıra yığınak yapmaya başladı, Hatay’dan Afrin’e top atışları gerçekleştirildi. Operasyonun zamanlamasına yönelik ise Ankara kulislerinde farklı iddialar dillendiriliyor. Prof. Dr. Mesut Yeğen, "Afrin ve Suriye meselesi üzerinden tansiyon artırmanın AK Parti ve MHP bloğunun işine yaracağı düşünülüyor" iddiasını gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Afrin’e yönelik açıklaması ve ardından Hatay’dan top atışları yapılmasına ve ‘operasyon’ iddiasının yeniden gündeme getirilmesine ilişkin, Evrensel'den Şerif Karataş'a konuşan Prof. Dr. Mesut Yeğen, Erdoğan’ın söyleminin seçime dönük olduğunu belirterek, “Türkiye’de Kürt meselesi üzerinden, Afrin ve Suriye meselesi üzerinden tansiyon artırmanın AK Parti ve MHP bloğunun işine yaracağı düşünülüyor” dedi.

Gelişmeleri Evrensel Gazetesi'ne değerlendiren İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Yeğen, Afrin şehir merkezine yönelik askeri bir operasyon beklemediğini belirterek, “Bunun maliyeti çok yüksek olacağı için Türkiye siyaseti ve ordusu böyle bir işe girişmez. Çünkü daha önümüzde, bir önceki operasyonun (Fırat Kalkanı) hatırası var. Orada Özgür Suriye Ordusunun yardımına rağmen aylarca süren bir operasyon yapıldı ve direnişin Afrin’den daha az olduğu bir yerdi. Dolayısıyla Afrin şehir merkezine dönük bir operasyon olacağını düşünmüyorum” dedi.

"RUSYA İLE ANLAŞMADA PÜRÜZ VAR"

“Niye operasyon tehditleri yapılıyor?” sorusunu da yanıtlayan Yeğen şunları ifade etti:

“Birkaç şey var. Birincisi, büyük bir ihtimalle Rusya ile, İdlib (Cihatçıların kontrolündeki Suriye vilayeti) üzerinde sağlanan anlaşmada bir pürüz var. Orada gidişat bozuldu ki hükümet oraya yönelik bir şeyler söylemeye çalışıyor. En son duyduğumuz, eğer doğruysa, ‘Soçi’ye Demokratik Toplum Hareketi’nin (TEV-DEM) davet edildiği’ şeklinde. Dolayısıyla belki de hükümet buraya dönük bir hamlede bulunmak istiyor. Bir diğer ihtimal de, eğer Erdoğan’ın gittiği şehirlerde yaptığı konuşmaları hesaba katacak olursak, seçim yaklaşıyor olabilir. Seçime dönük Türkiye’de Kürt meselesi üzerinden; Afrin, Suriye meselesi üzerinden bir tansiyon artırmanın AK Parti ve MHP bloğunun işine yaracağı düşünülüyor herhalde.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT