1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Af kanunu PKK’ya yarayacak
Af kanunu PKK’ya yarayacak

Af kanunu PKK’ya yarayacak

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, af teklifi kabul edilirse 50 bin torbacının dışarı çıkacağını, bunların sattığı uyuşturucunun gelirinin de PKK’ya ulaşacağını söyledi

A+A-

Aydınlık'tan Olcay Kabaktepe'ye konuşan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, af teklifi kabul edilirse 50 bin torbacının tamamına yakınının dışarı çıkacağını söyledi. Torbacıların sattıkları uyuşturucunun geliri dolaylı yollardan PKK’ya ulaştığını belirten Feyzioğlu, “Yani af kanunu dolaylı olarak PKK’ya da yarayacak” dedi.

Metin Feyzioğlu, MHP’nin af teklifine ilişki açıklama yapan Feyzioğlu, ‘istisna’ tutulan suçların da af kapsamına alınabileceği uyarısında bulundu: “Şu anda cezaevlerinde 250 bin civarında tutuklu ve hükümlü var.

Af kanununun istisna tuttuğu suçlar çıkarılınca, 163 bin kişinin bundan yararlanacağı hesaplanıyor. Fakat Anayasa Mahkemesi, istisna tutulan suçlardan bazılarını istisna kapsamından çıkaran iptal kararları verirse bu sayı artacak. Daha önce böyle oldu.”

‘TOBACILARIN CEZASI ORTALAMA BEŞ YIL’

Af kanununun getirdiği ceza indiriminin beş yıl olduğunu belirten Feyzioğlu, okul önlerinde uyuşturucu satanların affedileceğine dikkat çekti: “Beş yıl düşüldükten sonra geriye yatacak cezası kalmayan hükümlü salıverilecek. Yatarı kalırsa, kalanı çekecek. Tutuklular da bundan yararlanacak. Kapsama giren suçların içinde uyuşturucu satıcılığı ve mafya tipi silahlı örgüt kuruculuğu ve üyeliği de var. Burada şu hususu önemle belirtmek istiyorum: Okul önlerinde, sokaklarda, çocuklarımıza uyuşturucu satan, şeker diye zehir veren torbacıların aldığı ortalama ceza beş yıldır.”

‘PKK EN BÜYÜK UYUŞTURUCU ÇETESİ’

Af kanununun kabul edilmesi durumunda torbacıların tamamına yakınının dışarı çıkacağını, sayılarının da 50 bin olduğunu kaydeden Feyzioğlu şunları söyledi:

“Torbacıların sattıkları uyuşturucunun geliri dolaylı yollardan PKK’ya ulaşıyor. PKK dünyanın en büyük uyuşturucu çetelerinden biri. Yıllık uyuşturucu geliri 1.5 milyar dolar. Yani af kanunu dolaylı olarak PKK’ya da yarayacak. Ayrıca terör örgütü sınıfına girmeyen silahlı örgütlerin kurucu ve üyeleri de çoğunlukla tahliye edilecek. Yüce Meclisimizin bütün bunları dikkate almasını, polisimizin, yargımızın emeklerini düşünmesini diliyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT