ABD’de Biden Yönetimi Ukrayna’ya yönelik 33 milyar dolarlık yeni bir yardım paketi talep etti. Paket, bugüne kadar Ukrayna’ya yönelik askeri yardımlar açısından en geniş kapsamlı ve en büyük paket olma özelliğine sahip.

Büyüklüğü pek çok ülkenin yıllık savunma bütçesinden daha fazla. Örnek vermek gerekirse Ukrayna’nın savunma harcamaları sadece 6 milyar dolar civarındaydı. Ukrayna’nın 2021 yılı devlet bütçesi ise 39 milyar dolardan oluşuyordu.

Askeri ve güvenlik yardımları kapsamında Ukrayna’ya 20.4 milyar dolardan fazla yardım sağlanacak. Bu meblağın Ukrayna’nın savaşta 5 ay daha kalabilmesi için yeterli olacağı öngörülüyor. Amaç Ukrayna’nın Rus işgaline karşı uzun vadede direnmeye devam etmesini sağlamak.

ABD'den Ukrayna'ya Javelin Tedariki

Spermlerini bağlatan genç, karısının hamile olduğunu öğrenince yıkıldı Spermlerini bağlatan genç, karısının hamile olduğunu öğrenince yıkıldı

ABD’den Ukrayna’ya Javelin Tedariki

ABD Başkanı Biden, yeni yardım paketi hakkında şu sözleri kaydetti:

“Ukrayna’yı özgürlük mücadelesinde desteklemek için bu tasarıya ihtiyacımız var. Bu mücadelenin maliyeti ucuz değil ama saldırganlığa boyun eğmek daha maliyetli olacak. Ya Ukrayna halkını ülkelerini savunurken destekleriz ya da Rusların Ukrayna’da her gün vahşet ve saldırganlıklarını sürdürmesine seyirci kalırız.”