Geçtiğimiz aylarda ABD'nin Kaliforniya eyaletinde gerçekleşen kamyon soygununda yüz binlerce dolar değerinde ekran kartı çalınmıştı. ABD'de çalınan ekran kartlarının Vietnam'da satılmaya çalışıldığı ortaya çıktı.

Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde tanesi binlerce dolar değerinde olan bir kamyon dolusu ekran kartının çalındığı bildirilmişti. Kripto madenciliğinin artması nedeniyle ve çip üretiminin durma noktasına geldiği bu süreçte bir grup hırsız, binlerce ekran kartı taşıyan kamyonu soymuştu.

Galatasaray bir isme daha veda etti Galatasaray bir isme daha veda etti

Çalınan ekran kartı markasının Ürün Müdürü Jacob Freeman, San Francisco'dan Güney Kaliforniya'ya giden bir kamyondan GeForce RTX 3000 serisinin çalındığını doğruladı. Çalınan ekran kartlarının tanesinin 300 ile 2000 dolar arasında bir değeri olduğu söylendi.

Ürün müdürünün yaptığı açıklamada kartların seri numaraları olduğu için satılmaya çalışıldığı zaman kolaylıkla bulunabileceğini açıkladı. Paylaşılan bir diğer bilgilere göre ise çalınan ekran kartlarının Vietnam'da satışa çıktığı öğrenildi ve kartları satmaya çalışan bir grubun yakalandığı açıklandı.

Dünya genelindeki elektronik cihazları olumsuz olarak etkileyen çip kıtlığı, ekran kart üretimini durdurma noktasına kadar getirdi. Geçen senelere kıyasla çok az sayıda üretilen ekran kartı fiyatları ise Türkiye'de araba fiyatlarına yaklaştı.

ABD'de ekran kartı taşıyan kamyon soyulmuştu! Çalınan kartlar dünyanın diğer ucunda ortaya çıktı