1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD ve Almanya büyükelçileri Saray'daki iftara katılmadı
ABD ve Almanya büyükelçileri Saray'daki iftara katılmadı

ABD ve Almanya büyükelçileri Saray'daki iftara katılmadı

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Başbakan tarafından Türkiye'de görev yapan yabancı büyükelçilere verilen iftara katılmadı.

A+A-

24 Kasım 2015 tarihinde Suriye sınırında düşürülen Rus savaş uçağının ardından gerilen Türkiye-Rusya ilişkileri için önceki gün önemli bir adım atılmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rusya Başbakanı Medvedev'e, Rusya Milli Günü nedeniyle bir kutlama mektubu göndermişti. Bu adım, ‘Türkiye-Rusya arasındaki ilişkiler normelleşiyor' şeklinde yorumlanmıştı. İki ülke arasındaki ilişkiler için dün tarihi bir gelişme daha yaşandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Ak Saray'da  Türkiye'de görev yapan Büyükelçiler'e ve DEİK bünyesindeki işadamlarına iftar verdi. İftar yemeğine Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov da katıldı. İftara ABD ve Almanya'nın büyükelçileri ise katılmadı.

john-bass.jpg

ABD BÜYÜKELÇİSİ NEDEN KATILMADI

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği yetkilileri, Bass’ın iftara katılmama nedeninin, kendisinin evsahipliğinde Büyükelçilik rezidansında verilen bir kokteyl olduğunu açıkladılar.

Türkiye’deki Fullbright bursiyeleri için Büyükelçi Bass tarafından verilen kokteylin davetiyelerinin aylar öncesinden gönderildiğini, Türkiye’nin dört bir yanından bursiyerlerin yakında ABD’ye gidecek olmalarından dolayı, kokteylin ertelenmesinin ihtimali de olmadığını kaydeden Amerikan Büyükelçilik yetkilileri, “Fullbright kokteylinin davetiyeleri yaklaşık iki ay önceden gönderilmişti. Oysa iftar daveti çok yeni geldi. Programdaki bu çakışma nedeniyle de Büyükelçi Bass, iftara katılamadı” ifadesini kullandılar.

İFTARA KİMLER KATILDI?

Ak Saray'daki İftara Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov, Özbekistan Büyükelçisi Ulfet Kadirov, İngiltere Büyükelçisi Richard Moore, Azerbaycan Büyükelçisi Faig Bagirov, Romanya Büyükelçisi Radu Onofrei ve Moldovya Büyükelçisi İgor Bogdacanov'un yanı sıra Müslüman ülkelerin büyükelçileri katıldı. Yemeğe Almanya ve ABD Büyükelçileri ise katılmadı.

Sözcü / Zeynep Gürcanlı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT