1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD, İsrail yüzünden 'dehşete düşmüş'
ABD, İsrail yüzünden 'dehşete düşmüş'

ABD, İsrail yüzünden 'dehşete düşmüş'

ABD yönetimi, İsrail'in bugün Gazze'de BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna ait bir okula düzenlediği saldırıyı "utanç verici" olarak niteleyerek "dehşete düştüklerini" belirtti.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, UNRWA okulunun bombalanmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Refah'ta sığınak olarak kullanılan okulun bombalanmasının kendilerini dehşete düşürdüğünü ifade eden Sözcü, saldırının utanç verici olduğunu söyledi.

Psaki, Gazze'deki tüm BM tesislerinin olduğu gibi, okulun da koordinatlarının İsrail savunma güçlerine defalarca iletildiğini kaydederek "İsrail'in kendi standartlarını karşılamada ve sivil kayıplardan kaçınmada daha fazlasını yapması gerektiğini bir kez daha vurgularız" ifadesine yer verdi.

Sivillere barınak sağlayanlar başta olmak üzere BM tesislerinin korunması gerektiğini ve saldırıya girişmek için birer üs olarak kullanılmaması gerektiğini dile getiren Psaki, açıklamasına şöyle devam etti:

"Civarda militanların faaliyet gösterdiği şüphesi, çok sayıda masum sivilin hayatlarını riske atan saldırıları haklı çıkarmaz. Son dönemdeki diğer UNRWA okullarının bombalanmasının yanı sıra bu olayın da tam ve süratle biçimde soruşturulması çağrısında bulunuyoruz."

Psaki, tüm tarafların sivil kayıpları önlemek için uygun tüm önlemleri almaları, sivil nüfusu korumaları ve uluslararası insani hukuka uymaları gerektiğinin altını çizmeye devam ettiklerini belirtti.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT