Aleyna Homurlu

Aleyna Homurlu

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

6284 Nedir?

A+A-

Bu kez hukuk yönünden konuşmak istedim siz sevgili okurlarla. Türkiye'de kadına yönelik şiddeti durdurma kapsamında atılan en büyük adım 6284 sayılı kanundur. 2012 yılında yürürlüğe giren bu kanun kadınların kurtarıcısı oluverdi bir anda fakat bir çok kadının 6284 ten haberi yok. Biraz bilgilendirme birazda sahip olduğumuz haklardan bahsedelim bu çerçevede.

Kadınlar için hayati öneme sahip olan 6284 sayılı kanun kadınlar için çok büyük önem sarf etmektedir. Ülkemizde her geçen gün şiddet olayları artsa da, değiştirme amaçlı olan güzel şeylerde var. 6284 sayesinde  kadına yönelik şiddette hukuksal anlamda önemli mücadeleler veriliyor. Ayrıca yine birçok kadın şiddete maruz kaldığında ne yapacağını, hangi haklara sahip olduğunu bilmiyor. 6284 sayılı Kanun, 2012 yılında büyük mücadeleler sonucu kabul edildi. Elbette bu noktaya kadar pek çok dönüm noktası ve gelişme yaşandı. Ancak hala Kanun üzerindeki tartışmalar devam ediyor ve Kanunun etkisi azaltılmaya çalışılıyor.

6284 sayılı Kanun çıkmadan önce 4320 Sayılı Ailenin Korunmasına İlişkin Kanun yürürlükteydi. Fakat bu kanun kadına karşı şiddetle mücadelede yetersiz kalıyordu.Bu kanun eşleri, çocukları ve aynı çatı altında yaşayan aile bireylerini kapsıyordu. Uygulamalardaki boşluklar, yüzeysel düzenlemeler bu kanunu kadınları şiddetten koruma konusunda yetersiz kılıyordu. Yani sadece şiddetle mücadeleye karşı bir madde yoktu.Kadın cinayetlerinin artmasıyla yasanın yetersizliği de böylece daha da ön plana çıktı.

Dönüm noktası olarak bakılan olay ise; Nahide Opuz davasıydı.

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) aile içi şiddet konusunda Türkiye’ye karşı açılmış ilk davayı sonuçlandırdı. Mahkeme, Türkiye’nin şiddet gören bir kadını, savcılığa başvurduğu halde, kocasından koruyamayarak ayrımcılık yaptığı kararına vardı ve Nahide Opuz’a 36 bin 500 Avro ödenmesi kararlaştırıldı.Bu kararın ardından, Başbakan da dâhil olmak üzere, pek çok bakan ve milletvekili tepki gösterdi"(Tanır,Ö.2018).

Uluslararası alanlarda büyük ses getiren bu durum Türkiye’yi uluslararası alanda utandırdı. Hükümet mevcut yasanın yetersizliğini ve kadınları koruyamadığını kabul etti.Kararın yankılarıyla birlikte 2011 yılında kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni bir kanun çalışmalarına başladı. Bakanlık kadın örgütleriyle birlikte hareket etti ve çalıştı. Dönemin bakanı Fatma Şahin bu konunun üzerinde durarak kadın örgütlerini çalışmalara dahil etti. Yani 6284'ün temelleri bu olaydan dolayı ortaya atıldı.

Peki 6284 neleri içermektedir ?

s11.jpg

6284'te şiddet; fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmenizle veya acı çekmenizle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketler olarak tanımlanıyor.Yani kanuna göre hakaret etmek, aşağılamak, birilerinin yanında küçük düşürmek, öldürmekle, yaralamakla, sakat bırakmakla tehdit etmek, istenmeyen zamanlarda ve biçimlerde cinsel ilişkiye zorlamak, komşularla, arkadaşlarla, akrabalarla görüşülmesine izin vermemek, ihtiyaçlar için yeterli para vermemek, kazanılan paraya el koymak, sürekli nereye kaç lira harcandığını sormak, ısrarla telefonla aramak, kimlerle arkadaş olduğunuza karışmak, takip etmek gibi tüm davranışlar şiddet olarak kabul ediliyor. Bu davranışlara maruz kalmanız durumunda yasadan her şekilde faydalanabiliyorsunuz. Kendinizin yanı sıra, çocuklarınız, anneniz, kız kardeşiniz yani yanınızda olan kişiler de şiddetten zarar görüyor olabilir. Kanun bu kişileri de koruma altına almıştır. Ayrıca kanundan faydalanabilmek için mutlaka doğrudan şiddete maruz kalmış olmanız gerekmez, bunun tehlikesi ya da tehdidi altında olmanız yeterlidir.

Kanun kapsamındaki haklarınız neler?

 • Sığınak talep edebilirsiniz.

 • Geçici Koruma (Yakın Koruma) altına alınmayı talep edebilirsiniz.

 • Şiddet uygulayanın evden uzaklaştırılmasını isteyebilir ve size yaklaşmasının engellenmesini talep edebilirsiniz.

 • Şiddet uygulayanın sizi rahatsız etmesinin engellenmesini isteyebilirsiniz.

 • Adresinizin gizlenmesini isteyebilirsiniz.

 • Kimlik ve ilgili diğer bilgilerinizin değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

 • Şiddet uygulayanın silahını polise teslim etmesini isteyebilirsiniz.

 • Geçici velayet ve tedbir nafakası talep edebilirsiniz.

 • Geçici maddi yardım talep edebilirsiniz.

 • Oturduğunuz eve aile konutu şerhi konulmasını isteyebilirsiniz.

 • Herhangi bir sağlık sigortasından yararlanmıyorsanız genel sağlık sigortasından faydalanabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT