1. YAZARLAR

  2. Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

  3. 15 TEMMUZ 2016 ALLAHIN ADALETİNİN TECELLİ ETTİĞİ GÜN
Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe

E. Binbaşı
Yazarın Tüm Yazıları >

15 TEMMUZ 2016 ALLAHIN ADALETİNİN TECELLİ ETTİĞİ GÜN

A+A-

15 TEMMUZ 2016

ALLAHIN ADALETİNİN TECELLİ ETTİĞİ GÜN

 

15 Temmuz 2016 darbe girişimi demokrasi tarihimizin kara lekelerinden biri olarak tarih sahnesinde yerini aldı. Türk demokrasi tarihinin 1960 ve 1982 darbeleri ile 1971 ve 2007 muhtıraları ile asker-sivil ilişkileri bakımından sorunlu bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir.

15 Temmuz gecesi yaşananlar önceki darbe girişimlerinden farklı bir şekilde gerçekleşmiş, darbeciler kendi Meclisini bombalamış, vatandaşlarına, arkadaşlarına silah çekmiş, ateş etmiş, onları katletmiştir. Kesinlikle hain bir oluşum ve girişimdir. Bunların yapanlar yani Fetö terör örgütü mensupları nasıl bir ruh hali ile kendi arkadaşlarına, vatandaşlarına ateş etmiş ve onlarla saatlerce çatışmıştır. Bunu anlayabilmek için epey üzerinde çalışma yapmak gerekmektedir.

Bu kişiler, bugüne kadar neredeydiler? Neden bu kadar büyümelerine müsamaha edildi?  Neden o gece başarısız oldular? Neden 2016 yılı ve neden 15 Temmuz?

Değerli okurlar; Fetö terör örgütü bir önceki darbenin yani 1980 darbesinin bir ürünüdür. 1980 sonrası izlenen politikalar devlet kurumlarında, özellikle silahlı kuvvetler, yargı ve milli eğitimde bu kişilerin hızla çoğalmasına ve örgütlenmesine neden olmuştur. Bu kişilerin Silahlı Kuvvetlerde birbirlerini kollamaları ve korumaları yükselmelerini sağlamış, etkili ve kritik yerlere kendi yandaşlarının atamalarını yaparak mensuplarının gizli kalmaları sağlanmış, çalışkan, dürüst ve temiz çocuk imajı oluşturarak deşifre olmamış elemanların hızla yükselmeleri sağlanmıştır.

Neden 2016 yılı? Neden elemanların silahlı kuvvetlerde daha da yükselerek Ordu Komutanı, Kuvvet Komutanı ya da Genelkurmay Başkanı olmalarını beklemediler. Bununla ilgili mutlaka farklı ve haklı yaklaşımlar olacaktır. Bekleyebilirlerdi. Ancak, hükümetle olan sorunları, bu kişilerin 2016 yılındaki Askeri Yüksek Şüra’da görevden alınacağı yönündeki düşünceleri harekete geçmelerine neden olmuştur.

Bir başka sebep ise Fetö mensuplarının birçoğunun tuğgeneral rütbesinde olan ve tugay komutanı makamında bulunmalarıdır. Silahlı kuvvetlerde askeri, silahı, aracı, tankı, topu olan en büyük makam tugay komutanlığıdır. Yani en büyük muharip birlik tugaylardır. Kolordu ve orduların karargahları bulunmaktadır. Kendilerine bağlı tugayları bulunmaktadır ancak onları tugay komutanının isteği olmadan bizzat harekete geçirecek bir imkan ve kabiliyeti yoktur. Zaten bu örgüt mensuplarının Kara Harp Okulu mezuniyetlerine bakıldığında ise 1989 ve sonrasında çoğaldığı ve tugaylardaki daha alt kademelerin de bu örgüt mensuplarından oluştuğu görülmektedir. Türkiye’deki tüm tugayların komutası ellerine geçirmiş olduklarından dolayı harekete geçmeyi uygun buldular. 

Neden o gece başarısız oldular? Yine bu konu ile ilgili yaklaşımlar, iddialar olacaktır. Bunların hepsini kısa bir makalede tartışmak imkansızdır. Hepsine katılmakla beraber vurgu yapmak istediğim husus “Allah’ın adaletidir”. Bu kişiler yıllar boyu insanların hakkını yedi. İnsanlara iftiralar attılar, insanları boş yere yargılayarak hapislerde yatırdılar, intiharlara, hastalanmalara ve ölümlere sebep oldular. Haksız yere makam elde ettiler. Kendilerine özel jüriler oluşturarak akademide doçent, profesör oldular. YDS sınavında soru çaldılar. Üç ayda İngilizce notlarını 30’dan 70’e 80’e çıkardılar. Bu da yetmedi akademide intihal (hırsızlık) yaptılar ve yükseldiler. Bunları yapanlar dekan, rektör oldu. KPSS’de, kurmaylık sınavında, üniversite sınavında soruları çaldılar. Gençlerimizin, bizlerin hakkını yediler. Devletine milletine bağlı kişiler hakkında iftiralarla dolu istihbarat raporları düzenlediler, fişlediler, milliyetçiliği ve vatanseverliği kendi tekellerine aldılar. Kendilerinden olmayanları vatan haini ilan ettiler. Kamu kurumlarında onlara gün yüzü göstermediler. İnsanları Alevi, Sünni, Türk, Kürt diye ayrıştırdılar. Kul hakkı yendi. Senin, benim, çocuklarımızın, hepimizin.

Neden gece 03:00’da darbe yapmadılar. Bütün darbeler o saatte yapılmıştı. Gece yapsalardı bu tepki verilebilir miydi? Sabah uyandığımızda iş işten geçmiş olabilirdi. Bunlar aceleyle darbe girişimi yapmaya kalktılar. Tanklara sivil kıyafetle ancak geldiler. Aceleleri vardı. Neden?

Bütün bu yapılanlara birilerinin dur demesi gerekiyordu. İlahi adalet tecelli etti. Bunca haksızlığın hesabının öbür dünyadan önce bu dünyada sorulması gerekiyordu. Ve öylede oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

4 Yorum