1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 100. Yılda gelen madalya! Başkan Erdoğan, Gaziantep'i gururlandırdı
100. Yılda gelen madalya! Başkan Erdoğan, Gaziantep'i gururlandırdı

100. Yılda gelen madalya! Başkan Erdoğan, Gaziantep'i gururlandırdı

Kurtuluş Savaşı’nda hizmeti tespit edilen 8 şehit ve gazinin mirasçısına İstiklal Madalyası verilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

A+A-

DETAILHABER.COM - ÖZEL
Karar kapsamında Gaziantep Savunması'nın 1920 yılında ilk şehidi olarak tarihe geçen Şehit Kamil'in ailesine de İstiklal Madalyası verilecek.

Kurtuluş Savaşı’nda hizmeti tespit edilen 8 şehit ve gazinin mirasçısına İstiklal Madalyası verilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar kapsamında Gaziantep Savunması’nın  1920 yılında ilk şehidi olarak tarihe geçen Şehit Kamil’in ailesine de İstiklal Madalyası verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda, İstiklal Madalyası Kanunu’na göre Kurtuluş Savaşı’nda hizmeti tespit edilen ve “İstiklal Madalyası” verilmesi kararlaştırılan 8 şehit ve gazinin mirasçılarının isimleri Resmi Gazete';de yayımlandı. Kararnamede Şehit Kamil';e de yer verildi. Gaziantep Valiliği, İstiklal Madalyasıyla onurlandırılan Şehit Kamil’in mirasçıları olan Dilek Ailesi’ni tebrik etti.

DİLEK AİLESİNİ TEBRİK ETTİ

Gaziantep Valiliği’nden tarafından yapılan açıklama şöyle: “Kurtuluş Savaşı’nda hizmetleri tespit edilen şehit ve gazilerin mirasçılarına Cumhurbaşkanlığı Kararıyla İstiklal Madalyası verilmesine karar verildi. Listede Şehit Kamil';in kardeşi Kemal Dilek de yer aldı. Gazi Şehre bu gururu yaşatan Dilek Ailesi’ni tebrik ediyoruz.”

VALİ GÜL, CUMHURBAŞKANI VE ADALET BAKANI’NA TEŞEKKÜR ETTİ

Gaziantep’i onurlandıran bu karar için Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e teşekkür eden  Gaziantep Valisi Davut Gül, “Antep savunmasının sembol isimlerinden Şehit Kamil’in mirasçılarına İstiklal Madalyası verilmesine karar veren Sn. Cumhurbaşkanımıza ve Yüz yıl sonra şehitlik kararını çıkartan Adalet Bakanımız Sn. Abdulhamit Gül’e şehrimiz adına şükranlarımı sunarım. Ruhu şad,mekanı âli olsun” dedi.

ŞEHİT KAMİL’İN YAŞAYAN SON KARDEŞİ KEMAL DİLEK 1 AY ÖNCE VEFAT ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı kararda madalyanın taltif edileceği kişi Şehit Kâmil’in kardeşi olan Kemal Dilek olarak geçiyor. Ancak Kemal Dilek yaklaşık 1 ay önce hayatını kaybettiği için madalya Dilek ailesinin başka bir ferdine takdim edilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT