1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yeni Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu
Yeni Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu

Yeni Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan olmasıyla beraber kurulan yeni kabinede Dışişleri Bakanlığı görevine Mevlüt Çavuşoğlu getirildi.

A+A-

Başbakan olan Ahmet Davutoğlu'nun yerine, Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu getirildi. Yeni kurulan 62.Hükümet'in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu.

AVRUPA BİRLİĞİ UZMANLIĞINI TAMAMLADI

İşte Mevlüt Çavuşoğlu'nun hayatı;

Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968'de Alanya'da doğdu. Baba adı Osman, anne adı Fatma'dır. İş Adamı; Ankara Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. ABD Long Island Üniversitesinde Ekonomi dalında master yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1993'te AÜ Avrupa Birliği Uzmanlığını tamamladı.

AK PARTİ KURUCU ÜYESİDİR

Bilkent Üniversitesinde doktora programına başladı ve daha sonra, İngiltere'de London School of Economics'te "çevre ekonomisi ve sürdürülebilir kalkınma" konusunda doktora çalışmasını sürdürdü.Aynı okulda Türk Derneği Başkanlığını yürüttü. Çevre Bakanlığında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına çalıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesidir.22 ve 23. Dönemde Antalya Milletvekili seçildi.

3 DİL BİLİYOR

23. Dönemde AKPM Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde bulundu. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına seçildi.İngilizce, Japonca ve Almanca bilen Çavuşoğlu, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT