1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yeni Dışişleri Bakanı belli oldu mu?
Yeni Dışişleri Bakanı belli oldu mu?

Yeni Dışişleri Bakanı belli oldu mu?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ardından yerine geçecek isim konusunda da rota belirlendiği gibi!

A+A-
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun başbakan adayı olarak açıklanmasının ardından gözler yeni kabineye çevrildi. Davutoğlu'ndan boşalan Dışişleri Bakanlığı koltuğu için Mevlüt Çavuşoğlu'nun ismi ön plana çıkarken, mevcut bakanların istifa etmeyeceği belirtildi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Ak Parti Genel Başkan Adayı olarak açıklanmasının ardından parti içerisinden ilk yorum yapan isimlerden biri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız oldu. İşte AK Partili kurmayların Davutoğlu yorumları;

TANER YILDIZ- ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI

"Başbakanımız, Türkiye'nin geleceği ile alakalı, Türkiye'nin büyümesi ve  ilerlemesi ile alakalı hedeflerini son derece net ortaya koydu. AK Parti  hükümetleri kesintisiz bir şekilde, aynı şekilde bütün işlemlerine Türkiye'nin  büyümesine olan katkısını koymaya devam edecek. AK Parti şu ana kadar doğru  yaptığı için güçlendi, güçlendiği için de daha çok doğru yapma kabiliyet ve  kapasitesine inşallah yeni hükümetimizle beraber ortaya koymuş olacak. Hayırlı  uğurlu olsun diyorum"

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI 
 
"Genel başkan ve başbakan adaylığı için kriterler vardı. Bu neticede Dışişleri Bakanımız ve Konya Milletvekilimiz Sayın Davutoğlu, adayımız olarak açıklandı. Ben kendisiyle de sadece ata dostu olduğum için değil, bu görevi en iyi şekilde hak ettiği için ve davamıza verdiği hizmetlerden dolayı hak ettiği için şahsen çok mutlu oldum. Her zaman destekçisi olacağız, yanında olacağız.
 
Böyle dönemlerde sürekli isimler konuşulur. Her seçimden sonra ya da kabine değişikliği olacağı zaman, kim, nereye olur, bunlar konuşulur. Ama siyasette her zaman iki artı iki dört etmez, bunu bilirsiniz. Biz, bugüne kadar Sayın Başbakanımız hangi görevi verdiyse o görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştık. Hiçbir zaman, tüm AK Partili arkadaşlar olarak mevki, makam peşinde koşan insanlar değiliz. Milletimizin hizmetkarı olmak için çalışan insanlarız. Dolayısıyla yeni kabineyi de Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesinden sonra, yeni Başbakanımız Köşk'e sunacaktır. O zaman hep beraber göreceğiz kimin hangi görevi alacağını" 
 
Yeni bir hükümet kurulacak zaten. Dolayısıyla yeni hükümet kurulduğu zaman Bakanlar Kurulu'nun nasıl oluşacağı görülecek. Ondan öncesinde bakanların istifa etmesi diye, benim bildiğim kadarıyla, bir şey söz konusu değil" 
 
MEHMET ALİ ŞAHİN- AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

"Davutoğlu için kendisi sevdiğim, takdir ettiğim bir arkadaşımdır. Bugünle ilgili çok kıymetli değerlendirmelerde bulundular. Benim onların açıklamalarına katılıyorum demenin dışında şu anda fazla söyleyebileceğim bir şey yok. Ancak şunu ifade edebilirim ki güçlü partilerin özellikle iktidar partilerinin iktidara aday partilerin genel başkan değiştirmeleri genellikle sancılı olur. Farklı adaylar, çıkar. Bir karmaşaya neden olabilir. Yüksek tansiyonlu olur kongreler. Ama Ak Parti bu konuda zannediyorum örnek bir çalışma sonucunda genel başkan adayını belirledi. İstişareler sonucunda ve ayın 27'sinde de olağanüstü kongrede tek adayla kongreye gireceğiz. Sayın Davutoğlu, inanıyorum ki delegelerimizin belki de tamamının desteği ile Ak Parti'nin ikinci genel başkanı olarak seçilmiş olacak. 
 
YALÇIN AKDOĞAN- BAŞDANIŞMAN

"Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bütün partilere örnek olacak bir süreç işledi. Gerçekten geniş bir istişare yapıldı, bütün parti birimlerimiz, kadın, gençlik kollarımız, MKYK'mız, MYK'mız, milletvekillerimiz, herkesin düşüncesi alınmış oldu. Böylece bu diğer partilere örnek olacak süreçtir, yani şu anda kongre yapmak isteyen partileri görüyorsunuz. Kriz üzerine kongre yapmak ve kongreyle krizi aşmak istiyorlar, oysa biz daha da büyüyerek kongrelere giriyoruz ve kongrelerden büyüyerek çıkıyoruz.
 
Bu hareketin, bu davanın bir neferiyiz. Onun ötesinde kişisel bir kariyer planlaması içerisinde değiliz" 
 
FİKRİ IŞIK- BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI
 
Ülkemiz için, milletimiz için ve demokrasimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ak Parti, istişareye ne kadar önem verdiğini bugün bu vesileyle bir kez daha ortaya koymuş oldu. Ahmet Davutoğlu, bugüne kadar ülkemize gerek akademik alanda gerekse devlet hayatında önemli hizmetler vermiş bir arkadaşımız, bir büyüğümüz. İnşallah ülkemiz için milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum" 
 
MEHDİ EKER- GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI
 
"Biz, kendisine başarılar diliyoruz. Kendisinin arkasında olacağız, onu destekleyeceğiz. İnşallah kongrede de onaylanır genel başkanlığı. Ak Parti tarihsel yürüyüşünü onunla birlikte devam eder" 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT