1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yeni başbakan belli oldu! İşte o ismi Erdoğan açıkladı!
Yeni başbakan belli oldu! İşte o ismi Erdoğan açıkladı!

Yeni başbakan belli oldu! İşte o ismi Erdoğan açıkladı!

Türkiye'nin 26'ncı Başbakanı Ahmet Davutoğlu oldu. Başbakan Erdoğan yeni cumhurbaşkanı olarak Ahmet Davutoğlu'nun adını açıkladı.

A+A-

Yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu oldu. Başbakan Recep TayyipErdoğan yeni Başbakan olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ismini açıkladı. 

AK Parti yeni Genel Başkanı ve yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşuyor.

Böyle kutlu bir göreve aday gösterilmiş olmaktan büyük bir grur duyuyorum. MYK, MKYK üyelerine, il başkanlarımıza, teşkilatımıza teşekkürü bir borç biliyorum.

Siyasi hareketler zor ve kritik süreçlerde kurumsallaşırlar. AK Parti hareketi, kökü tarihin derinliğine giden köklü bir devlet geleneği içinde çıkmış bir kadronun hareketidir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu kadronun öncüsü ve lideridir. Bu kritik süreçte türk siyasi hayatına iştişare kültürünü getirmiştir.

Bundan sonraki süreçte en güçlü şekilde yolumuza devam edeceğimizden kimsenin tereddütü olmasın. 12 yılda gerçekleşitirlen restorasyon hareketi hiçbir kesintiye uğramadan devam edecektir.

12 yıl önce hasta adam muamelesi gören bir ülke, tarihi bir misyonu hatırlamış ve kutlu yürüyüşe başlamıştır. İster paralel yapı yapı ister başka bir yapı kim bu yürüyüşün karşısında dururka AK Parti kadroları bir kaya gibi karşılarına çıkacaktır.

Aramıza görüş ayrılığı ve fitne tohumu ekecekler buna fırsat bulamayacaktır. Kritik dönemleri aşmayı başarmışızdır ve başaracağız.

AK Parti'nin kurumsallaşmasını ve kurumsallığının kökleşmesinde yepyeni bir dönem yaşanacaktır. Devlet ve siyasi yapılar süreklilik ve yenilenme içinde olursa ancak varlığına devam edebilir. AK Parti kıyamete kadar sürecek bir adalet ve hak mücadelesinin adıdır. Sürekliliğimiz, milli kültürümüzden, temel ilkelerimizden kaynaklanır. İlke ve tutum, bu duruş değiştirelemez. Yenilenme de bir zarurettir. Faniler için yenilenme kaçınılmazdır, baki olan Rabbimiz ve davamızdır.

Rabbime tarihi sorumluluğu yerine getirirken yolumdan ayrılmamayı nasip ederim. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. AK Parti'ye de zeval vermesin. 

ERDOĞAN DAVUTOĞLU DEDİ

Erdoğan'ın yeni başbakanı açıklamasından satırbaşlarını paylaşıyoruz:

-Erdoğan konuşmasına salondakileri ve ekrandaki vatandaşları selamlayarak başladı.

Merkez Yürütme Kurulu kararlarının vatana millete hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye'nin en büyük siyasi hareketi ve hükümeti olduğunu için sadece bir partiyi ilgilendirmiyor. Ülke yönetiminin de geleceğini ilgilendiriyor. AK Parti'de yaşanan gelişmeler tüm bölge ülkeleri ve dünya kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Bu konuda kuyumcu titizliğiyle çok hassas bir çalışma yürüttük.

Tüm birimlerimizle bu kararımız aldık ve MYK'da değerlendirdik.

Belirlediğiniz adayı açıklamadan önce bir kaç hususu aktarmak istiyorum.

Değerli dostlarım, kardeşlerim!

Aldığımız her önemli kararda olduğu gibi bu karardaki sokaktaki vatandaşımızdan, en üst kurulumuza kadar iştişareler yaptık. Görüşleri önerileri, eleştirileri not ettik. Elbette bir çok isim öne çıktı. Şunun altını çiziyorum: Bütün istişare kurullarında öne çıkan isimlerin her biri son derece önemli isimlerdir ve bu büyük görevi omuzlayabilecek isimlerdir.

Bu süreçle defaatle söyledim: Kim var denildiğinde sağına soluna bakmadan ben varım diyebilecek nice arkadaşım olduğunu biliyorum. Bu dava yükünü omuzlama gücüne, liyakatine sahip çok sayıda arkadaşımızın olduğunu biliyorum. Bir değil, iki değil çok sayıda arkadaşımız bu kutlu görev için önerildi.

Bu süreci dostluk ve kardeşlik hukuku içinde belli bir noktaya getirdik. Mümkün olduğunda söylenenleri duymadan bu süreci götürmeye gayret ettik. Bu hareketin beraberliği, birliği her şeyin üzerindedir.

Bir olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız dedik.

Partimizde fitne çıkması için çok kirli operasyonların yapıldığına da şahit olduk. Belil çevrelerde paritmiz içinde çatlak olması için gayret gösterenleri biliyoruz. Biz bunları herkesle paylaşamayız. Partimiz bu operasyonlara eyvallah demedi. Süreci çok büyük bir başarıyla bu günlere getirdik. İnanıyorum ki, önümüzdeik hafta olağanüstü genel kurula kadar süreçtir. Ancak asıl süreç genel kuruldan sonra başlayacaktır. Hem genel başkan olacak arkadaşımız ve onun çalışma arkadaşlar zorlu süreçten geçecektir. Bu teşkilat genel başkanına ve başbakanına en güçlü şekilde sahip çıkacak ve yanında olacaktır.

Yeni genel başkan AK Parti'nin bütünlüğünü herşeyin üzerinde tutacaktır. Hiç şüphem yok. Nifak sokmak isteyenler eminim ki hayal kırıklığına uğrayacaktır. 

Ortaya çıkan isimlerden birini seçmek zorundaydık. Futbol oynarken hocam derdi ki 7 kişi yedek kulubesinde kalacaktır. Bunun da 3'ünü kullanabilirim derdi. Siyasetin de böyle bir yapısı var. Belli kriterler devreye girer ve takımınızı oluşturursunuz. Siyasette bu kriterlerden ilki, üç dönem kuralıydı. Partimizi kurarken koyduğumuz bu kural bozulmadı, inanıyorum ki bozulmayacak.

Bu siyaseti bırak anlamanı gelmiyor. Bakan Yardımcılarımızın arasında milletvekillerimiz var. Çalışmak isteyene alan bol. Parlementoya giriş çıkışta tüzüğe bunu koyuverdik.

Genel başkan ile Başbakan'ın aynı isim olmasını önemli bir kişi olmasını benimsedik. Bazı arkadaşlarımız bu kriterlere takıldı. Adayımız çok yoğun istişareler sonucu belirlenmiştir. Adayımız liyakat ve ehliyet hassasiyetiyle belirlenmiştir. Arkadaşlarımız arasında bir kırgınlık oluşmamıştır ve olmasına ihtimal vermiyorum.

AK Parti 9 milyonluk büyük bir ailedir.

NEDEN DAVUTOĞLU?

Davutoğlu'nun Başbakan seçlimesinde en önemli etken paralel yapıyla mücadelesi önemliydi. Ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu yapıya karşı, bu desteği vermemiz 2023 Türkiye'sini güçlendirmesinde önemil bir yeri olacak.

MİT Tırlarının önünün kesilmesinden, Dışişleri Bakanlığı'ndaki gizli toplantının dinlenmesinde, paralel medyadaki iftiralara kadar birçok konuda Ahmet Davutoğlu kardeşimde acısını yaşadı. Ahmet Davutoğlu kardeşimde paralel yapının gayesini gördü. Sayın Davutoğlu'nun yanında olacağım bundan kimsenin şüphesi olmasın.

AK Parti'nin isimler üzerinden değil, dava üzerinden ilerleyen bir parti olduğunu herkese göstereceğiz.

AK Parti Genel Merkezi'nde yeni Başbakan'ın açıklandığı toplantı öncesi salonda Türkçe ve Kürtçe şarkılar çalındı.

AHMET DAVUTOĞLU'NUN ADININ AÇIKLANMASI

Yeni başbakan için gözler AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısına dönerken, başbakan olarak adı anılan Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanlığı makamından ayrılarak AK Parti genel merkezine gitti ve binaya arka kapıdan girdi. 

Recep Tayyip Erdoğan saat 18.00'da basın açıklaması için kameralar önüne çıkıp Ahmet Davutoğlu'nun adını duyurduğunda bütün televizyon kanalları canlı yayındaydı. 

Yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu gittiği hemen her yerde 'Başbakan' sloganları ile karşılanmıştı.

ahmet-davutoglu-ve-esi-sare-davutoglu.jpg

AHMET DAVUTOĞLU KİMDİR?

Recep Tayyip Erdoğan'ın 12. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından AK Parti MYK'dan Ahmet Davutoğlu'nun adı çıktı, peki Türkiye'nin yeni başbakanı olan Ahmet Davutoğlu kimdir, aslen nerelidir? 

AHMET DAVUTOĞLU NERELİ?

ahmet-davutoglu-ardahan-cocukla.jpg

Ahmet Davutoğlu'nun çocuk sevgisi objektiflere Ardahan'da böyle yansıdı. 

Ahmet Davutoğlu aslen Konyalıdır. 26 Şubat 1959 doğumlu olan Ahmet Davutoğlu ilk eğitimini Konya'da aldı. 

Uluslararası ilişkiler uzmanı olan Ahmet Davutoğlu kabinenin akademisyen siyasetçilerinden biridir. Büyükülçelik de yapan Ahmet Davutoğlu siyasette zirveye Dışişleri Bakanı olarak oturdu.

1 Mayıs 2009'da Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanı olarak Meclis dışından (milletvekili olmadan) atandı. 58., 59. ve 60. hükümetler döneminde başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve hem bakanlık hem de cumhurbaşkanlığı görevlerinde Abdullah Gül'e dış politika başdanışmanlığı yaptı.

BİR DÖNEMDEN MİLLETVEKİLİ

ahmet-davutoglu-kars.jpg

Son genel seçimlerde 24. Dönem Konya Milletvekili olarak TBMM'ye giren Ahmet Davutoğlu, evli ve dört çocuk babası. Ahmet Davutoğlu İngilizce, Almanca ve Arapça olmak üzere 3 dil biliyor. 

DAVUTOĞLU'NUN BAKANLIK KARNESİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, özellikle Suriye politikası sebebiyle çok yoğun eleştiri aldı. Türkiye'nin Beşar Esad operasyonunda bataklığa saplanması ve yüzbinlerce Suriyelinin mülteci olarak ülkeye yığılması başarısızlık hanesine yazıldı. 

Büyük Osmanlı hayaline sahip olan Ahmet Davutoğlu, Arap Baharı ile başlayan değişim rüzgarıyla Dış politikadaki hedeflerinden birer birer saptı. Davutoğlu'nun Dışişleri'ndeki politikası bu sapmalar sebebiyle hayalci olarak yorumlandı. 

yeni-basbakan-ahmet-davutoglu-nereli.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT