1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yeni Başbakan adayı belli oldumu?
Yeni Başbakan adayı belli oldumu?

Yeni Başbakan adayı belli oldumu?

Cumhurbaşkanlığı seçimi başlamadan gündemdeki en önemli soru "Başbakan kim olacak" sorusuydu. Seçime iki kaldı bu soru hala ilk günkü tazeliğini koruyor.

A+A-

DETAİLHABER.COM - ÖZEL

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığını açıklamasının hemen ardından başlayan "Başbakan kim olacak" sorusu olanca haşmetiyle gündemde yer almaya devam ediyor.

Siyaset gündeminin bir numaralı sorusu olma özelliğini taşıyan bu sorunun oldukça fazla senaryosu vardı.

Başlarda, Ağustos ayı sonunda sonra cumhurbaşkanlığı görev süresi dolacak olan Abdullah Gül Başbakanlık koltuğuna en yakın isim olarak gösteriliyordu. Son zamanlarda Başbakan Erdoğan'ın Abdullah Gül'ü gözden çıkardığı, aralarının ise pek iyi olmadığı konuşuladursun, birçok isim daha senaryolarda kendine yer buluyordu. Abdullah Gül'ün adaylığına sıcak bakmayanların en geçerli sebebi ise Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğunda "aktif bir cumhurbaşkanı olacağım" açıklaması yapmasıydı.

Daha önceki senaryolarda birçok isim geçiyordu...


BİNALİ YILDIRIM

AK Parti’de Cumhurbaşkanı adayının netleşmesinin ardından kimin Başbakan olacağı tartışılmaya başlandığında ilk ismi geçenlerden biri Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım'dı.

AHMET DAVUTOĞLU

Belki de ismi Abdullah gül'den sonra en çok telafuz edilen isim Dışişleri Bakanı ahmet Davutoğlu'ydu. Erdoğan'ın adaylığının açıklanmasının ardından ismi çokça zikredilmeye başlanan Ahmet Davutoğlu'nun bugünlerde Başbakan olma ihtimalinin kalmadığı konuşuluyor.

BÜLENT ARINÇ

Partinin kurucu isimlerinden olan ve zaman zaman Erdoğan'la görüş ayrılığı yaşasa da her zaman "dava" vurgusu yapan Bülent Arınç'ın adı da senaryolarda oldukça sık yer aldı. Ama kulisler Bülent Arınç'ın Başbakanlık koltuğuna oturmasının mümkün olmadığını söylüyor.

Erdoğan'ın aklında olan ama adı bugüne kadar kulislerde hiç dillendirilmeyen bir isim var. Şu sıralar Ankara kulisleri bu haberle çalkalanıyor desek abartmış olmayız. Erdoğan'ın aklındaki ismin AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu olduğu iddiaları kulisleri hareketlendirmiş durumda.


MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU KİMDİR?

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) kurucu üyelerinden olan Çavuşoğlu 2002, 2007 ve 2011 genel seçimlerinde Antalya milletvekili seçildi. Partide Dış İlişkiler Koordinatör Başkan Vekili olarak görev aldı[2] 2010 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ne (AKPM) başkan seçildi. 23 Ocak 2012'de bu görevi Fransız siyasetçi Jean-Claude Mignon'a devretti. Ömer Çelik'in bakan olmasıyla beraber Adalet ve Kalkınma Partisi Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan yardımcısı oldu. Ayrıca Ömer Çelik'in yerine 2013 yılında Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı oldu. 2002 yılından beri Adalet ve Kalkınma Partisi Antalya milletvekili ve 25 Aralık 2013 tarihli kabine revizyonunun ardından Egemen Bağış'tan boşalan Avrupa Birliği Bakanlığı görevine getirilmiştir

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT