1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TSK PKK heykeli içi açıklama yaptı!
TSK PKK heykeli içi açıklama yaptı!

TSK PKK heykeli içi açıklama yaptı!

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır Lice'de kaldırılan PKK'lı Mahsun Korkmaz heykeliyle ilgili açıklama yaptı.

A+A-

TSK, Lice''de PKK heykelinin kaldırılması sırasında 200-250 kişilik grubun silahlı saldırısına karşılık verildiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır Lice'de 1 kişinin öldüğü, 2 kişinin de yaraandığı PKK'lı Mahsun Korkmaz heykelinin kaldırılması sırasında çıkan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Genelkurmay'ın resmi internet sitesinden yapılan 4 maddelik açıklama şöyle oldu:

250 KİŞİLİK GRUP 06.20-09B.00 ARASI SİLAHLI SALDIRIDA BULUNDU

1. Diyarbakır / Lice Yolçatı Köyü bölgesinde inşa edilen, terörist heykeli bir operasyonla kaldırılmıştır. İcra edilen operasyona katılan birlikler, 19 Ağustos 2014 tarihinde saat 09:45'te üs bölgelerine dönmüşlerdir.

2. Birliklerin sözde mezarlığın bulunduğu yere intikali ve söz konusu heykelin kaldırılması esnasında, aralarında Bölücü Terör Örgütü mensuplarının da bulunduğu 200-250 kişilik grup tarafından; 19 Ağustos 2014 tarihinde 06.20 - 09.00 saatleri arasında, Roketatar, Piyade Tüfeği ve El Yapımı Patlayıcı maddeleriyle silahlı saldırıda bulunulmuş, yapılan silahlı saldırıya unsurlarımız tarafından anında karşılık verilmiştir.

TAARRUZ HELİKOPTERİNDE ALTI MERMİ İZİ

3. Üs bölgelerine dönen birliklerin araçlarında yapılan incelemede, araçlara çok sayıda merminin isabet ettiği, atılan mermilerden birisinin bir KİRPİ aracının koltuğuna ve bir merminin de 1'inci Jandarma Komando Alay Komutanının da içerisinde bulunduğu Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracının camına isabet ettiği tespit edilmiştir.

4. Bu faaliyetlerin icrası esnasında, Bölücü Terör Örgütü mensuplarınca birliklerin emniyetini havadan sağlayan helikopterlere de ateş açılmış, taarruz helikopterlerinin karşılık vermesi sonucu ateş kesilmiştir. Taarruz Helikopter Kolunda bulunan iki helikopterde toplam altı mermi izi tespit edilmiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT