• İstanbul4 °C
  • Ankara0 °C
  • İzmir-2 °C
  • Gaziantep5 °C
  • Amasya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trabzon'da Erdoğan'ın adı ortalığı karıştırdı
11 Eylül 2014 Perşembe 18:35

Trabzon'da Erdoğan'ın adı ortalığı karıştırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adının Trabzon'da yapımı devam eden Akyazı Spor Kompleksi'ne verilecek olması Belediye Meclisi'ni karıştırdı.
Trabzon'da yapımı devam eden Akyazı Spor Kompleksi'nin adın değiştirilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isminin verilme önerisi Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi'ni karıştırdı. CHP İl Başkanı Yavuz Karan, Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'na tepki gösterdi. İşte arbadenin yaşandığı tartışmalımeclis toplantısı; 
 
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Pazartesi günü yapılan meclis toplantısında, Akyazı'da yapımı süren ve içinde 41 bin 500 kişilik stadyum, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü binası, çeşitli spor alanları ve spor salonu bulunan Akyazı Spor Kompleksi'nin adının, Recep Tayyip Erdoğan Spor Kompleksi olarak değiştirilmesini gündeme getirmiş ve konuyu görüşülmek üzere Kültür Komisyonu'na havale etmişti. Kentte iki gündür yoğun tartışmalara neden olan bu kararın ardından bugün toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konu tekrar gündeme geldi.

1-012.jpg
 
KARAR STADYUMU KAPSAMIYOR

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, "Akyazı'da inşaatı devam eden kompleksle ilgili Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Kıyı Kanunu 6. maddesinde değişiklik yapılarak Türkiye'de ilk defa dolguda spor tesisi ve stadyum yapmanın önünü açmıştır. Bu nedenle kompleksin Trabzon'a kazandırılmasında büyük katkısı olmuştur. Tesise Recep Tayyip Erdoğan Gençlik ve Spor Kompleksi olarak isim verilmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür" ifadesi kullanıldı. Komisyonun raporunun ardından muhalefetin gündem maddesiyle ilgili aleyhte konuşmaları yapıldı. Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, isim değişikliği kararının sadece bir tavsiye niteliğinde olduğunu hatırlatarak şunları söyledi; "Bu karar Trabzonlunun bir vefası, bir kadirşinaslığıdır. Söz konusu olan şu veya bu kulüp değil, ülkenin Cumhurbaşkanıdır. Ayrıca bu öneri kararından başka bir şey değildir. Kültür komisyonu da konuyu enine boyuna en iyi şekilde görüşmüş, araştırmıştır. Komisyon raporunda, 'Trabzon'da yapılan bir çok tesis ve spor komplekslerini vefayla hatırlatmak için stadyum dışında kalacak şekilde spor kompleksinin adının Recep Tayyip Erdoğan Gençlik ve Spor Kompleksi olarak isimlendirilmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür. Alınacak öneri kararı ilgili bakanlık tarafından değerlendirilmek üzere Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne iletilmesi uygun görülmüştür' denilmiştir. Yani stada verilen bir isim değildir. Bu konuda bir çok kişinin de görüşünü aldık. Çok kişiyi aradık, sorduk: Şu ülkede 81 il içinde hiçbir ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden bir stadyumun yapılması için kanun teklifi verilme ciddiyetine girilmemiştir. Bunu yaptıran Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Bu öneri kararı ilgili genel müdürlükçe ve bakanlıkça değerlendirilir. Bunu kamuoyu ve sevdalılarıyla, şehrimizle bu şekilde paylaşmış olduk."

25908933.jpg 
 
KABUL EDİLDİ, ARBEDE ÇIKTI

Daha sonra oya sunulan önerinin kabul edildiğinin açıklanması üzerine, salonda bulunan CHP İl Başkanı Yavuz Karan, ayağa kalkarak karara tepki gösterdi. Karan'ın; "Siz Trabzon'un belediye başkanısınız. Hata işliyorsunuz. 2010 - 2011 şampiyonluğunu çalan kişinin adının buraya verilmesi doğru değildir. Yazıklar olsun size" diye bağırması üzerine, Gümrükçüoğlu; "İzin almadan konuşan beyefendiyi dışarıya davet ederim. Oturum tamamlanmıştır" ifadesini kullandı. CHP İl Başkanı Yavuz Karan ve CHP'li üyelerin dışarıya çıkması sırasında iki grup arasında ağız dalaşı ve arbede yaşandı.

2-009.jpg
 
"HÜSEYİN AVNİ AKER BİR KEZ DAHA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR"

Yavuz Karan, salon dışında yaptığı açıklamada; "Hüseyin Avni Aker bugün bu mecliste Belediye Başkanı tarafından bir kez daha öldürülmüştür. Bu kompleksin adı Hüseyin Avni Aker olmayacaksa bu şehre emeği geçmiş bir çok isim vardır. Bu kent Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'na terk edilecek kadar sahipsiz ve kimsesiz bir şehir değildir. Bu işin peşini bırakmayacağız" dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 - 2017 Detail Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (531) 319 88 97 | Faks : 0 (342) 231 00 28 | Haber Yazılımı: CM Bilişim