1. HABERLER

  2. CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

  3. Seçimde oy kullanmayana 22 TL ceza geliyor
Seçimde oy kullanmayana 22 TL ceza geliyor

Seçimde oy kullanmayana 22 TL ceza geliyor

Maliye Bakanlığı'nın 9 Ocak 2010′da açıkladığı karara göre; referandum günü sandığa gitmeyenlere 22 TL verileceği duyurulmuştu. Ancak bu ceza hiç bir zaman uygulanmadı.

A+A-

Cumhurbaşkanı seçimi yaklaştıkça her seçimde akıllara takılan sorular yeniden sorulmaya başlanıyor. 12. Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmeye karar verilince halk yine sandık başına geçecek ve Türkiye’de yeni bir gerilim ortamı oluşacak. Sandık başına gidenlerin yanı sıra sandık başına gitmeyecekleri de bazı sorular ilgilendiriyor. Bir türlü cevabı alınamayan "Oy kullanmayacaklar ceza ödeyecek mi?" sorusu yine tartışılıyor.

SEÇİMDE OY KULLANMAYANLAR CEZA ÖDEYECEK Mİ?

Öncelikle belirtilmesi gereken bir durum varsa ki o da oy kullanmanın bir zorunluluk değil bir hak olmasıdır. Oy kullanmayanlara verilecek ceza için en son Maliye Bakanlığı‘nın 9 Ocak 2010′da yaptığı açıklamada "Parasal Sınırlar ve Oranları Hakkındaki Genel Tebliği dikkate alınarak Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre referandum günü sandığa gitmeyenlere, 22 TL oy kullanmama cezası uygulama kararı verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

HİÇ BİR ZAMAN UYGULAMAYA KONMADI

Yıllardır oy kullanmamış kişilerse yine bu cezanın yürürlükte olduğunu ancak hiç bir zaman uygulamaya konmadığını söyledi. Bunun nedeniyse ceza için devletin yapacağı masrafın 22 TL’den daha fazla olması.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT