• İstanbul9 °C
  • Ankara4 °C
  • İzmir11 °C
  • Gaziantep7 °C
  • Amasya5 °C

Merve Arel Uslu / Detail Haber / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Merve Arel Uslu / Detail Haber / Yazar

Sanat terapisinin bağımlı insanlar üzerinde etkisi

11 Eylül 2016 Pazar 06:00

Günümüzde gelişen teknolojinin getirdiği sayısız avantajın yanı sıra bilinçsiz kullanım nedeniyle oluşan “teknolojik bağımlılık” gibi insan hayatını sekteye uğratan olumsuz etkileri de vardır.

Teknolojik bağımlılıkların yanı sıra diğer bir tehlikede “madde bağımlılığıdır” gençler arasında yaygınlaşan uyuşturucu etkiye sahip madde bağımlılıkları çağımızın başlıca sorunları arasındadır.

Bağımlılıkların insana bir getirisi olmadığı gibi sürekli bir şeyler eksilten ciddi bir hastalıktır. Beyinde nörokimyasal ve nörofizyolojik değişimlere yol açarak bireyleri gerçek dünyadan uzaklaştırarak bir çıkmaza sürükler ama her zaman bir çıkış kapısı vardır.

Psikolog kontrolü, aile desteği ve ilaç tedavisinin yanı en önemlisi hastanın bağımlılıktan kurtulacağına inanıp göstereceği kişisel çabadır, diğer yöntemler arasında da birde sanat terapisi yer alır.

Bu süreçte terapi gören, sanat yoluyla kendini ifade eder.

Bu, terapinin başlangıcında terapi görenin durumunu tanımlamayı sağlar.

Ya da durumu tanımlanmış terapi görenin terapi sürecinde kendini dışa vurması için sanat kullanılır. Her iki durumda da terapistin yönlendirmesiyle sanat terapi aracı olarak kullanılır. Sanat terapisindeki başlıca alan resim olmakla birlikte plastik sanatlar da kullanılmaktadır. Plastik ve heykel tasarımları veya fotoğraf, kolajlar v.s ana araçlar arasında sayılabilir. Art terapisindeki en merkezi olan ise, hastaların kendi iç dünyalarını sanatsal araçlarla ortaya çıkarmalarıdır.

Hastaların iç dünyalarının yanı sıra dış dünyadaki algılamaları da burada belirleyici bir rol almaktadır. Hastalar yaratıcılık becerilerini ortaya çıkarıp geliştirirken, art terapisti bu yolla onların sezgisel algılamalarını takip ederek gördükleri psikolojik terapinin yanı sıra sanat terapisiyle hastaların daha sağlıklı bir duruma kavuşmalarına rehberlik eder.

Sanat terapisinde, sanatsal metotlar ve araçlar kullanılarak, dışavurumcu bir terapi yöntemi uygulanır.

Bağımlı kişilerde yalnız kalma isteği sıkça görülen davranış biçimlerinden biridir, toplu sanatsal faaliyetlere teşvik edilen hastanın sosyalleşmesine olanak sağlar. Bağımlılık yıkıcı sanatsa yapıcı özelliklere sahiptir. Sanat insanın dünyayı yeniden keşfetmesini ve yaşam hakkında düşünmesine yol açar, renklerin ve ritmin yolunu keşfeden insan kendine doğruyu, iyiyi ve güzeli arayan etik ve estetik bir dünya yaratmaya çalışır ve bu düşünce özellikle hasta insanlar için yaşama dair umut ışığıdır…


Twitter.com/UsluArel

YORUMLAR
sanat'ın içsel dünyası
Necmi Karkın
Sanatın insan ruhuna sağladığı etkileri dile getirmek oldukça önemlidir. Bu nedenle estetik duyumsama insanın içsel dünyasının tamamen yansımasıdır.
29 Temmuz 2017 Cumartesi 17:36
Sanat Yaşatır
Soner Acar
Sanat bu işte iyileştirir...Yeterince sarılabilsek keşke sanadın büyüsüne..
03 Kasım 2016 Perşembe 06:14
Editörün Seçtikleri
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 - 2017 Detail Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (531) 319 88 97 | Faks : 0 (342) 231 00 28 | Haber Yazılımı: CM Bilişim