1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. IŞİD'e ağır darbe Irak Hava Kuvvetleri'inden geldi
IŞİD'e ağır darbe Irak Hava Kuvvetleri'inden geldi

IŞİD'e ağır darbe Irak Hava Kuvvetleri'inden geldi

Kandil'den yola çıkan silahlı PKK'lı gruplar IŞİD tehdidi altındaki Mahmur'a vardı. Irak Hava Kuvvetleri de IŞİD mevzilerini bombalamaya başladı.

A+A-

PKK'lı gruplar Mahmur'a gelirken, IŞİD ile çatışmalar şiddetlendi. Irak Hava Kuvvetleri de IŞİD mevzilerini bombalıyor.

PKK ÇATIŞMALARA KATILDI

Milliyet'ten Namık Durukan'ın ANF'den aktardığı habere göre, Kandil'den yola çıkan PKK'lı gruplar Mahmur'a vararak çatışmalara katıldı. Çatışmalar Mahmur mülteci kampına 15-20 km uzaklıkta bulunan Mahmur kasabası yakınlarında yoğunlaşıyor. PKK'lı grupların bir bölümü kamp çevresinde konuşlanırken bir bölümü ise peşmergelerle birlikte çatışmalara katıldı.

MAHMUR'DA TEDİRGİNLİK ARTMIŞTI

Çatışmalar Mahmur yakınlarındaki Hamam Ali, Suska, Guera ve Dugura köyleri ve çevresinde yoğunlaşyor. Peşmerge güçleri ile IŞİD arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Dün akşam saatlerinde yaşanan çatışmalarda zorlanan Peşmerge güçlerinin geri çekilmesi Mahmur'da tedirginliği arttırmıştı.

AİLELER ERBİL'E TAŞINDI

PKK'lı grupların ilçeye ulaşması sonrasında yaşlı, kadın ve çocuklar kamptan tahliye edildi. Aileler güvenli bir şekilde Erbil'e taşındı. Kampta yaşayan eli silah tutanlar ise PKK'lılarla birlikte kampın güvenliğini güçlendirip stratejik noktaları tuttu.

IŞİD MEVZİLERİ BOMBALANDI

Mahmur'un boşaltılması sonrasında KDP ve KYB peşmergeleri ile PKK'lı milislerin de desteği ile ilçe çevrsinde çatışmalar şiddetlendi. Çatışmalar sürerken Irak hava kuvvetlerine bağlı savaş uçakları IŞİD mevzilerini bombaladı. Çatışmalar Mahmur ve çevresinde şiddetlenirken, peşmergenin geri çekilidği noktalar IŞİD güçlerinin denetimine geçti. Peşmergenin terk ettiği mevzilerde bıraktığı silahların da IŞİD'in eline geçtiği ileri sürüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT