1. HABERLER

  2. CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

  3. İkinci cumhuriyeti Kürtler ve dindarlar kuracak!
İkinci cumhuriyeti Kürtler ve dindarlar kuracak!

İkinci cumhuriyeti Kürtler ve dindarlar kuracak!

Hüseyin Yayman seçim sonrasını yazdı. Seçimin kazananı kim, kaybedeni kim cevabı bu haberde.

A+A-

Vatan gazetesi yazarı Hüseyin Yayman cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının analizini yaptı. Yayman'a göre seçim kazananı Erdoğan ve Demirtaş, kaybedeni ise Kılıçdaroğlu-Bahçeli-Gülen koalisyonu ve anket firmaları.

Seçim sonraı MHP'nin lider değiştirmeyebileceğini ama CHP'de büyük tartışmaların başlayabileceğini söyleyen Yayman, Erdoğan'ın ise seçim sonuçlarına göre kafasındaki adayı yeniden düşüneceğini ifade etti.

İşte Yayman'ın yazısı...


SEÇİMİN KAZANANI ERDOĞAN VE DEMİRTAŞ

Cumhurbaşkanlığı seçimi beklendiği gibi sonuçlandı. En son söyleyeceğimi, başta söyleyeyim. Seçimin kazananı Erdoğan ve Demirtaş. Kaybedeni ise Kılıçdaroğlu-Bahçeli-Gülen koalisyonu ile anket firmaları oldu. Görünen o ki ‘yeni Türkiye’yi, dindarlar ve Kürtler kuracak. Çözüm süreciyle başlayan ittifak, yeni anayasa ve ülkenin demokratikleşmesi bağlamında devam edecektir.

ERDOĞAN KAFASINDAKİ BAŞBAKAN ADAYINI YENİDEN DÜŞÜNECEK 

Türkiye bugün yeni bir sabaha uyandı. Seçimin aritmetik değerlendirmesi bir yana önemli politik sonuçları olacak. İktidar açısından başbakanın belirlenmesi, CHP/MHP açısından ise genel başkanlık tartışmaları yapılacak. Bu sonuçlara göre Tayyip Erdoğan, kafasındaki başbakan adayını yeniden düşünecektir.

CHP'DE CİDDİ BİR TARTIŞMA BAŞLAYACAK

Bu rakamların siyasette radikal sonuçları olacak. CHP ve MHP koalisyonunun oyunun yerel seçimlerin gerisinde kalması oldukça manidar bir manzara yaratıyor. MHP’de genel başkan değişikliği olacağına ihtimal vermiyorum.

Ancak CHP’nin içinden gelen duyumlar ciddi bir tartışmanın başlayacağı yönünde. Bu tartışmalar Kılıçdaroğlu’nu koltuktan indirir mi bilinmez. Ancak özellikle ‘sağ’a açılma, İhsanoğlu’nun adaylığı ve Gülen hareketiyle ittifak’ konusunda Kılıçdaroğlu’nun bir özeleştiri vermesi gerekecek.

AK Parti cephesinde ise varoluşsal bir gündem var. Yeni genel başkan arayışında artık sona gelindi. Bugün MKYK toplanacak. Salı günü Tayyip Erdoğan Abdullah Gül’le görüşecek. Partinin karar alma süreçlerinde yapılacak değerlendirmelere göre Başbakan ve Genel Başkan belirlenmiş olacak. Hangi karar alınırsa alınsın bu Erdoğan-Gül diyaloğu ve ortak akılla olacak.

Olağanüstü bir gelişme olmazsa bugünkü MKYK, 27 Ağustos için kongre kararı alacak. 27 Ağustos’da yapılacak kongreden birgün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu isme hükümeti kurma görevini verecek.

SEÇİM NE MESAJ VERDİ?

1. On iki yıllık iktidarına ve tüm yıpranmalarına rağmen Erdoğan dokuzuncu zaferini kazandı.

2. Erdoğan’ın kampanya döneminde kapalı kapılar ardında danışmanlarına söylediği ‘seçimde süpriz olabilir, biz daha fazla çalışmalıyız’ sözü onun siyasal sezgilerinin ne kadar güçlü olduğunu gösterdi.

3. Alınan oy bizzat Erdoğan’ın şahsına verilen destek olması bağlamında liderliğini pekiştiren bir sonuç doğurdu.

4. Kürt siyasi hareketi ve Demirtaş sayısal olarak olmasa dahi siyasal bir zafer kazandı.

5. Seçimin asıl süprizini Selahattin Demirtaş yaptı. Bu sonuç HDP’nin 2015 seçimlerine daha özgüvenle girmesine zemin hazırlayacaktır.

6. Fazla tanınmayan İhsanoğlu, görece başarılı bir sonuç alırken ‘çatı’ formülü başarısız oldu.

7. CHP, 2002’den bu yana denediği ‘sağ açılımının’ sayısal zaferini yine elde edemedi. Bu sonuç ona çağdaş bir sol parti olması gerektiğini bir kez daha gösterdi.

8. Sonuçlar çözüm sürecinin iktidar açısından stratejik değerini ortaya koydu. Çözüm süreci iktidara kazandırırken, muhalefete kaybettirdi.

9. Bu sonuçlar sistem değişikliğini gündeme getirip, yarı başkanlık tartışmalarını hızlandıracaktır.

10. Her seçimin kendine özgü koşulları var ancak dramatik bir değişiklik olmazsa 2015 seçiminin kaderi belli oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT