1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan'a yakışacak 'A Tipi' yemin töreni! Nasıl karşılacak?
Erdoğan'a yakışacak 'A Tipi' yemin töreni! Nasıl karşılacak?

Erdoğan'a yakışacak 'A Tipi' yemin töreni! Nasıl karşılacak?

Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık koltuk teslimleri programı ve törene katılacak yabancı konukların listesi belli oldu.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Köşk’e çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den mazbatasını alacak. Ardından Erdoğan, Başbakan adayı Ahmet Davutoğlu’nu Köşk’e çağırarak hükümeti kurma görevini verecek.

Erdoğan ve eşi Köşk'te A Tipi Devlet Protokolü'yle karşılanacak, Erdoğan çiftine atlı birlikler eşlik edecek.


Adı Ak Parti Genel Başkan Adayı olarak açıklanan Ahmet Davutoğlu da son kez Dışışleri Bakanlığı koltuğunda oturacak. Toplantıda Erdoğan hükümet üyelerine veda edecek.

27 Ağustos'ta ak parti olağanüstü kongresi toplanacak. Toplantıda Erdoğan genel başkanlığı bırakacak ve Ahmet Davutoğlu delegelerin oylarıyla Ak Parti'nin ikinci genel başkanı olacak.

 

28 Ağustos'ta ise Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan Türkiye Büyük Millet Meclis'inde yemin edecek. 12.Cumhurbaşkanı adına düzenlenen mazbata da o gün Erdoğan'a teslim edilecek. Ardından cumhurbaşkanı olarak Anıtkabir'i ziyaret edecek olan Erdoğan, görevi teslim almak için Çankaya Köşkü'ne geçecek.

A TİPİ ÜST DÜZEY PROTOKOL 

 

Köşk'te devir teslim töreninde A tipi en üst düzey devlet protokolü uygulanacak. Erdoğan çifti köşkte atlı birlikler tarafından karşılanacak. Erdoğan, köşkteki tören Cumhurbaşkanlığı görevini Abdullah Gül'den resmen teslim alacak. Gül çiftini Köşk’ten Erdoğan ve eşi uğurlayacak.

 

Ardından Erdoğan, hükümeti kurma görevini vermek için Ahmet Davutoğlu'nu Köşk’e çağıracak. Görevi alan Davutoğlu Türkiye Cumhuriyeti'nin 62. Hükümetini kuracak. Meclis'te hükümet programı okunacak ve güvenoylaması yapılacak.

 

Bu yoğun hafta öncesinde Erdoğan ve Davutoğlu da çalışmalarını Ankara'da sürdürüyor.

KATILIMCI LİSTESİ BELLİ OLDU 

Erdoğan'ın devir teslim törenine katılacak yabancı heyetler belli olmaya başladı.

Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan 'ın yemin etme ve devir teslim törenine yabancı devletlerden 5'i devlet başkanı, 9'u cumhurbaşkanı, 8'i de başbakan seviyesinde olmak üzere çok sayıda davetli katılacak. 


DEVLET BAŞKANI SEVİYESİNDE KATILACAKLAR

Törene devlet başkanı seviyesinde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, Benin Devlet Başkanı Thomas Boni Yayi, Ukrayna Devlet Başkanı Pedro Poroşenko, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Togo Devlet Başkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı (Devlet Başkanı seviyesinde) Aguila Saleh Issa Quaider katılım sağlayacak. Katar Emiri Tamim Bin Hamad Al-Thani'nin katılacağı devir teslim törenine Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujor Nishani, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Mahmud, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, Gambiya Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Isatau Nije Saidy, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konsey Başkanı Bakir İzzetbegoviç de katılacak.

Azerbaycan Meclis Başkanı Otkay Esedov ve Fildişi Sahili Millet Meclisi Başkanı Guillaume Kigbafori Soro'nun ülkelerini temsil edecekleri törende Cezayir Ulusal Konsey Başkanı Abdelkader Bensalah ve Gana Devlet Başkan Yardımcısı Kwesi Amissah Arthur da hazır bulunacak.

Törende Romanya Başbakanı Victor Ponta, Belarus Başbakanı Mikhail V. Miyasnikovich, Gabon Başbakanı Dainel Ona Ondo, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour, Tacikistan Başbakanı Qohir Rasulzoda, Nijer Başbakanı Brigi Rafini ve Fas Hükümet Başkanı Abdelilah Benkirane de ülkelerini hükümet başkanı seviyesinde temsil edecek.

BAKAN SEVİYESİNDE KATILACAKLAR

Devir teslim töreninde ülkelerini bakan seviyesinde temsil edecekler ise şöyle: 

"Almanya İçişleri Bakanı Karl Ernst Thomas de Maiziere, Singapur Başbakan Yardımcısı Teo Chee Hean, Bangladeş Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Shahriar Alam, Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, İran Dışişleri Bakanı Mohammed Javad Zarif, Rusya Dışişleri Bakanı Sergev Lavrov, Burkina Faso Dışişleri Bakanı Djibril Bassole, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alawi, Güney Sudan Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Barnaba Marial Benjamin, Meksika Dışişleri Bakanı Jose Antonio Meade Kuribrena, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Tibor Navracsics, Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Nizar Bin Obaid Madani, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Khafizovich Kamilov, Komolar Dış İlişkiler ve İşbirliği Bakanı El-Anrif Said Hassane, Tunus Cumhurbaşkanlığı Bakanı Adnen Manser, Maldivler İslam İşleri Bakanı Mohammed Shaheem Ali Saeed, Venezuella Ulaştırma Bakanı Haiman El Tourdi, Cibuti Eğitim Bakanı Djama Elmi Okieh, Endonezya Devlet Bakanı Dipo Alam, Moğolistan Milli Savunma Bakanlığından üç kişilik heyet."

ULUSLARARASI KURULUŞLARDAN DA KATILIM OLACAK

Erdoğan'ın yemin etme ve devir teslim törenine katılım uluslararası kuruluşlardan da olacak. Buna göre, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi Genel Sekreteri Kyrylo Tretiak, Şanghay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Dmitry Fyodorovich Mezentsev, Türkiye ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Lamberto Zannier, D-8 Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammed Mousavi, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Jose Angel Gurria, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Genel Sekreteri Şamil Aleskerow, Türk Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı ve Asya İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA) İcra Direktörü Büyükelçi Gong Jianwei kuruluşları adına devir teslim törenini izleyecek.
Bu arada ABD 'den devir teslim törenine katılacak temsilcinin daha sonra bildirileceği, Çin Halk Cumhuriyeti'nin de özel temsilcisiyle törene katılacağı öğrenildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT