1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan-Feyzioğlu gerilimi derinleşiyor! Erdoğan restini çekti!
Erdoğan-Feyzioğlu gerilimi derinleşiyor! Erdoğan restini çekti!

Erdoğan-Feyzioğlu gerilimi derinleşiyor! Erdoğan restini çekti!

Cumhurbaşkanı olarak 1 Eylül'de yeni adli yıl açılış törenine davet edilen Erdoğan, törene katılmıyor nedeni ise Metin Feyzioğlu.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye Barolar Birliği-TBB Başkanı Metin Feyzioğlu arasındaki gerilim yeni adli yıla da sıçradı.

Danıştay'ın kuruluş yıldönümü etkinliklerinde Metin Feyzioğlu'nun konuşmasına sert tepki gösteren Erdoğan, 1 Eylül'deki Adli Yıl Açılış törenine de katılmıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması sonrası Adli Yıl Açılış töreninde Metin Feyzioğlu'nun konuşma yapmamasını isteyen Erdoğan, Feyzioğlu'nun konuşması halinde törene katılmayacağını söylemişti.

YARGITAY 'KONUŞSUN' DEDİ

Erdoğan'ın çıkışı sonrası Yargıtay Başkanlar Kurulu, Feyzioğlu'nun durumuyla ilgili toplantı yaptı. Dün gece sonuçlanan toplantıda oy çokluğu ile alınan kararla Feyzioğlu'nun açılışta konuşma yapmasına karar verildi.

ERDOĞAN'A GİTTİ

Yargıtay'ın aldığı karardan kısa bir süre sonra Yargıtay Başkanı Ali Alkan, BaşbakanErdoğan'la görüşmeye gitti. Daha önce Başbakan sıfatıyla Erdoğan'a davetiye sunan Alkan, bu kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla yeni bir davette bulundu. Görüşmenin ana gündem maddesi ise açılış töreniydi.

Alkan görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada Erdoğan'ın törene katılmayacağı sinyalini verdi.

Başkanlar Kurulu'nun TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun katılmasını uygun gördüğünü hatırlatan Alkan, ''Başkanlar Kurulu geleneklere uygun olarak Barolar Birliği Başkanı’nın da davet edilmesini uygun gördü. Fakat bu karar alınırken sayın cumhurbaşkanının adaylığı ve seçilmesi gündemde değildi. Sayın Cumhurbaşkanı, 'Barolar Birliği Başkanı törene katılırsa kendisinin katılmayacağını' ifade etti. Ben bunu önemsedim ve başkanlar kurulunu toplantıya çağırdım. Başkanlar Kurulu da, davetiyelerin dağıtılmış olması ve ifade özgürlüğü gibi gerekçelerle kararını verdi. Sayın cumhurbaşkanımızı ziyaretimiz Başkanlar Kurulu kararıyla ilgili değildir. Ben daha önceden randevu almıştım bugüne gün verilmişti. Bu tarihlerin çakışması tamamen tesadüftür'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın törene büyük olasılıkla katılmayacağını dile getiren Alkan, sözlerine şöyle devam etti:

"Sayın cumhurbaşkanı muhtemelen katılmayacak çünkü sayın cumhurbaşkanımız daha önce basına yaptığı açıklamada kararlı olduğunu söylemişti. Bizim de aldığımız bir karar var. Takdir kamuoyunun. Bu krizin çıkmasının sebebi Danıştay’daki törende Danıştay başkanı yarım saat konuşmasına rağmen Sayın Feyzioğlu’nun konuşmasının 1 saati aşmasıydı. Biz yarım saatlik bir süre benimsedik. Benim konuşma süremden fazla olmayacak."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT