1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Boydak ailesine flaş karar!
Boydak ailesine flaş karar!

Boydak ailesine flaş karar!

Enerji Piyasası Denetleme ve Düzenleme Kurumu, Boydak Ailesi, Boydak Holding, Rona Yırcalı ve Mustafa Boydak'ın 3 yıl süreyle enerji sektöründe faaliyet göstermesini yasakladı

A+A-

Çantacı avına başlayan EPDK,geçen yıl TBMM'den geçen 6446 sayılı kanuuna göre geçici elektrik üretim lisansı aşan şirketlere gerekli izinleri alıp, yatırımlara başlaması için verdiği 6 aylık sürenin sonunda,sorumluluklarını yerine getiremeyenlerin lisanlarını 3 yıl süreyle iptal etti. 

Akşam gazetesinin haberine göre, yıllık 5 milyar dolar yatırım gerçekleştiren enerji sektöründe çantacı avı başladı. Geçen yıl TBMM’den geçerek yasalaşan 6446 sayılıElektrik Piyasası Kanunu geçici 9. Madde'de elektrik üretim lisansı alan şirketlere gerekli izinleri alarak EPDK’ya sunması ve yatırımlara başlanması için 6 aylık süre verildi. 2 Mayıs 2014’te dolan sürenin ardından kurum gerçekleştirdiği toplantıda projeleri tek tek ele almaya başladı. Bu kapsamda ilk etapta gerekli yükümlülüklerini yerine getirmeyen 8 projenin lisansı iptal edilirken şirketlerin yaklaşık 28 milyon TL’Lik teminatları irat olarak kaydedildi.


Dershane ayrılığı

Dershane kapatılma tartışmalarındaBoydak grubundan hükümeti kızdıracak açıklamalar gelmişti. Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak yaklaşık 2 ay kadar önce dershanelerin kapatılmasına tepki göstermiş,  "Pek çok kişi sahte evliliklerle batı illerine tayin isterken, doğuda severek çalışan bu öğretmenler işsiz kalırsa onları ben istihdam etmeye hazırım" demişti. 

Yine
 Boydak Holding, o dönemde Koç Grubu'na kesilen vergi cezasına tepki göstermiş 'İş dünyasında düşmansın, değilsin.' ayrımı yapılmamasını istemişti.

EN BÜYÜK CEZA BOYDAK’IN

Çantacılıktan en büyük ceza ise, Boydak Ailesi'ne kesildi. 102 megavat büyüklüğe sahip olacak “Sibelres Projesi”nde gerekli belgeleri EPDK’ya sunmayan ve bugüne kadar projede sadece yüzde 0,4 oranında gerçekleştirmeye ulaşan BoydakAilesi'ne ait “Sibelres Elektrik Üretim Şirketi”nin lisansı iptal edildi.

YATIRIM YAPMASI YASAK

Bu kapsamda Boydak ailesinin 10,6 milyon TL’lik teminatına el konuldu. Boydak Holding, BoydakEnerji, Mustafa Boydak ve ailenin en köklü şirketi İstikbal Mobilya’ya enerji sektörüne 3 yıllık giriş yasağı getirildi. EPDK'nın çantacılık avına takılan ikinci ünlü mahkum ise işadamı Rona Yırcalı oldu. Yırcalı’nın, Polatbey Enerji Üretim A.Ş şirketiyle Ayvalık-1 Projesiyle 9 megavatlık rüzgar enerjisi santrali sahibi olduğu projede sadece yüzde 5 gerçekleştirmeye ulaştığı ve gerekli evrakları kuruma sunmadığı gerekçesiyle lisansı iptal edildi. Yırcalı'nın da toplam 1 milyon 80 bin liralık teminatı irat kaydedildi. Rona Yırcalı, Sinan Yırcalı ve gruba ait Karesi Enerji şirketinin de bu kapsamda 3 yıl boyunca sektörde faaliyet göstermesi yasaklandı.

28 MİLYON LİRALIK TEMİNAT HAZİNEYE DEVREDİLDİ

EPDK aldığı bu kararlar kapsamında toplam 90 megavat büyüklüğündeki Cerit Res, 36 megavat büyüklüğündeki Eber RES, Elmas RES, Gaziemir Res, Ayvalık-1 RES, 102 megavat güce sahip Sibelres RES, Karatepe Biyogaz projeleriyle birlikte toplam yaklaşık 285 megavatlık proje lisansını iptal ettiğini duyurdu. Bu şirketlerin projelerinden gelen yaklaşık 28 milyon liralık teminat da irat kaydedildi.

SADECE GERÇEK YATIRIMCI KALACAK

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, enerji sektöründe yatırımların önünü açmak istediklerini ve bu kapsamda kamudan lisans alarak lisansların üzerine yatan çantacılara göz açtırmayacaklarını vurguladı. Projeleri ele almaya devam edeceklerini vurgulayan Yılmaz, “Çalışmalarımız kesintisiz olarak devam edecek. Gerçekten yatırım yapmak isteyenler bu sektörde kalacak” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT