• İstanbul15 °C
  • Ankara11 °C
  • İzmir16 °C
  • Gaziantep14 °C
  • Amasya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Şimşek bütçe rakamlarını ele aldı
16 Temmuz 2014 Çarşamba 01:13

Bakan Şimşek bütçe rakamlarını ele aldı

Açıklanan haziran ayı bütçe rakamlarını değerlendiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Olumsuz gelişmelere rağmen şu an itibariyle bütçe için tedbir öngörmüyoruz. Yılın ikinci yarısında bütçe disiplinini koruyacağız." dedi.

Bütçe, Haziran ayında 613 milyon lira açık verdi, faiz dışı fazla ise 959 milyon lira olarak gerçekleşti. Yılın ilk altındaki bütçe açığı da 3,4 milyar lira oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, söz konusu verileri değerlendirirken, "6 aylık gerçekleşmelere bakıldığında bütçe hedeflerle paralel gidiyor. Olumsuz gelişmelere rağmen şu an itibariyle bütçe için tedbir öngörmüyoruz. Yılın ikinci yarısında bütçedisiplinini koruyacağız." dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düzenlediği basın toplantısı ile makro ekonomik gelişmeleri değerlendirirken, 2014 Ocak-Haziran dönemi merkezi yönetim bütçe performansını açıkladı. Bütçe açığında yıl sonu için hedeflenen 33,4 milyar liranın yüzde 10'unun gerçekleşmiş olduğunu ifade eden Şimşek, "Bütçe gerçekleşmeleri bütçe hedefleriyle uyumlu seyretmekte.” dedi. Şimşek'in verdiği bilgiye göre; Ocak-Haziran döneminde faiz dışı fazla 23,1 milyar lira oldu, bütçe giderleri 13,8 artarak 213,9 milyar liraya çıktı, bütçe giderleri yüzde 10,2 artışla 210,5 milyar lira oldu, vergi gelirleri yüzde 6,1 arttı, vergi dışı gelirlerde yüzde 30'luk artış meydana geldi. 

FİŞLEME İDDİALARINA BAKAN ŞİMŞEK'TEN YALANLAMA

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlığı tarafından 100 bin şirketin fişlendiğine ilişkin iddialara cevap verirken, hiçbir şirkete ilişkin başka türlü yaklaşımlarının olmadığını söyledi. Şimşek, "Bu iddialar doğru olamaz. Bizde sermayenin rengi olamaz. Bu ülkede katma değer oluşturan, istihdam oluşkturan firmalar bizimdir. Biz, yatırım ortamını işileştirmeye çalışıyoruz. Fişleme söz konusu değil. Bütün şirketler bizim için değerlidir. Biz, bu şirketlerin önünü açmak için gerekeni yapacağız." dedi.

Bakan Şimşek, makro ekonomik gelişmeler ile 2014 yılı Haziran ayı ve Ocak-Haziran dönemi merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerini açıkladığı basın toplantısında gazetecilerin gündüme ilişkin sorularını cevapladı. Maliye Bakanlığı tarafından 100 bin şirketin fişlendiği iddialarının sorulması üzerine Şimşek, iddiaların doğru olmadığını söyledi. Ardından, "Eğer siz 77 milyonun hakkını tam olarak ödüyorsanız vergi denetiminden niye korkuyorsunuz?" diye devam eden Şimşek, "Aynı mecralarda 'yandaş denetlenmiyor', bir taraftan da 'denetlendi ama uzlaşmaya gidildi' deniliyor. Uzlaşma müessesi 1960’dan beri uygulanıyor. Keşke yargı sistemimiz hızlansa biz uzlaşma isstemini dünden kaldırmaya razıyız. Biz büyük camiayız, hatamız yok diyemeyiz. Bu hataları aza indirmek için reformalar yaptık." ifadelerini kullandı. 

(Cihan)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Editörün Seçtikleri
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 - 2017 Detail Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 (531) 319 88 97 | Faks : 0 (342) 231 00 28 | Haber Yazılımı: CM Bilişim