1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ahmet Davutoğlu için Dünya basını ne yazdı?
Ahmet Davutoğlu için Dünya basını ne yazdı?

Ahmet Davutoğlu için Dünya basını ne yazdı?

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanı adayı gösterilmesi ABD ve Avrupa basınında geniş yer buldu

A+A-
Türkiye'nin yeni Başbakanı Ahmet Davutoğlu, dünyanın önde gelen haber ajansları ve medya organları tarafından "son dakika" olarak anonslandı. 

Alman gazetesi Bild
, “Erdoğan’ın yakın sırdaşı” başlığını attı, Prof. Davutoğlu’nun ‘Stratejik Derinlik’ kitabına atıfta bulunularak, Davutoğlu’nun Türkiye’nin güçlü bir bölgesel ve küresel rol öngören vizyona sahip olduğunu kaydetti.
 
Die Welt gazetesi de “Erdoğan için akıllıca bir tercih” değerlendirmesini yaptı.
 
İtalyan La Repubblica Davutoğlu’nun, Erdoğan’a ‘paralel yapıyla’ mücadele sözü verdiğini ifade etti.
 
Fransız ajansı AFP, Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı süresince Türk dış politikasına etkin rol oynadığını belirtti.
 
İngiliz BBC, “Davutoğlu, Erdoğan ile aynı politika vizyonuna sahip biri olarak görülüyor” ifadesine yer verdi.
 
Guardian gazetesi de “Başkanlık sistemini hayata geçirmeyi planlayan Türkiye’nin Başbakanı Erdoğan, halefini aday gösterdi” başlığı attı.

ZEKİ POLİTİKACI

Amerikan haber ajansı AP, eski bir uluslararası ilişkiler profesörü Davutoğlu'nun, Başbakan Erdoğan'a en sadık isimlerden biri olduğuna ve Erdoğan'ın başbakanlık görevi için kendisini seçeceğinin uzun süredir konuşulduğuna dikkati çekti.

Haberde, Erdoğan'ın, hükümeti perde arkasından hala  büyük ölçüde kontrol etmeyi sürdürebilmek için yerine "dostane bir başbakanı" yerleştirmek istediği şeklindeki uzman yorumlarına atıf yaptı.

Davutoğlu'nun, "gelecek yılki genel seçimlerde AK Parti'yi zafere götürecek yeteneğe sahip zeki bir politikacı olarak görüldüğünün" belirtildiği haberde Davutoğlu'nun, Dışişleri Bakanlığı görevinin ilk yıllarında Türkiye'nin eski hasımlarıyla ilişkilerini geliştirmeye yönelik çabalarından dolayı övüldüğü ancak bazı eleştirel kesimlerin, "komşularla sıfır sorun" politikasının daha sonra dağılarak Türkiye'nin Ortadoğu'da çok az müttefikinin kalmasına neden olduğunu düşündükleri kaydedildi.

Haberde, AK Parti Genel Başkan adayı olarak Davutoğlu'nun seçilmesinin, bir zamanlar Erdoğan'la yer değiştirecekleri tahminleri yapılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "devredışı kaldığı" anlamına geldiği ifade edildi.

AP haberinde, "Erdoğan'ın cumhurbaşkanının yetkilerini güçlendirmeyi planladığına dikkati çekilerek, Davutoğlu'nun büyük oranda geri planda bir rol üstlenmeyi kabul etmesinin beklendiği" yorumu yapıldı. Haberde, "Ancak Davutoğlu hırslı olmasıyla biliniyor ve Türkiye geçmişte, cumhurbaşkanlarının başbakanlar üzerinde kontrol kurmaya çalıştığı ve başaramadığının örneklerini yaşadı" değerlendirmesi yapıldı.

PARTİYİ BİRARADA TUTABİLECEK BİR İSİM

Erdoğan'ın, başbakanlığı süresince kendisine en sadık isimlerden biri olan Davutoğlu'ndan bu sadakatini bundan sonra da sürdürmesini beklediği belirtilen haberde, Davutoğlu'nun "Erdoğan'ın hitabet yeteneği ve güçlü liderlik vasıflarından yoksun olduğu, ancak partiyi birarada tutabilecek kapasitede bir isim olarak görüldüğü" kaydedildi.

Wall Street Journal gazetesinin haberinde de Davutoğlu'nun adaylığının beklenen bir karar olduğuna işaret ederek, "Erdoğan'ın yeni bir anayasaya zorlayarak, AK Parti üzerinde etkide bulunmaya devam ederken, cumhurbaşkanının yetkilerini de güçlendirmeye çalışmasının beklendiği" belirtildi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT